برداشت از سی دی تعلیم زنجیره ای
شنبه 14 اسفند 1395 ساعت 08:14 | نوشته ‌شده به دست همسفر صالحی | ( نظرات )
در کنگره ادب را آموزش می‌دهد کسانی که افکار پریشان دارند و در عالم دیگر سیر می‌کنند را بیدار می‌کند و به او یاد می‌دهد چگونه به بهترین نحو احسن در کنار دیگران زندگی کند بدون کشمکش و دعوا. امیر مؤمنان حضرت علی (ع) می‌فرمایند: هرکس به من کلمه‌ای بیاموزد من بنده او هستم.


بنام عالم بی‌همتا

تعلیم زنجیره‌ای

تعلیم و تعلم از مهم‌ترین امور سعادت آفرین برای بشر است. در سایه تعلیم بود که انسان مسجود فرشتگان شد و در سایه تعلم است که انسان می‌تواند دیگران را رشد داده و از علم آن‌ها نیز بهره‌مند شود. علم به معنی یادگرفتن و دانش آموختن است. در بسیاری از آیات قران خداوند خود را معلم و آموزگار معرفی کرده است به‌عنوان نمونه در سوره الرحمن می‌فرماید: خداوند رحمان قران را آموزش و تعلیم داده است.

ریشه تعلیم از علم است. علم و دانستن. با آموزش‌های مستقیم و غیرمستقیم علم بدست می‌آید. بدون آموزش هیچ‌چیزی دریافت نمی‌شود پشت هر علمی که بدست می‌آوریم تعلیمی بوده است در غیر این صورت یکجانشینی و درجا زدن است. باید یاد گرفت و آموخته‌ها را به دیگری انتقال داد همان‌طور که از نام این سی دی پیداست تعلیم زنجیره‌ای.یعنی علم باید مانند حلقه‌های زنجیر ادامه‌دار باشد و از یک حلقه زنجیر به حلقه دیگران قابل‌انتقال باشد.

برای فراگیری علم باید یک معلم یا مربی وجود داشته باشد تا آنچه که خود چه در یک زمینه تخصصی و چه در یک زمینه عمومی آموخته به دیگران بیاموزد مانند راهنماهای کنگره که خود این دوران را گذرانیده و در آن تجربه کسب نموده پستی‌وبلندی‌ها را طی نموده و آنچه که در این مسیر کسب و برداشت نمودند محصولش را به رهجویان انتقال می‌دهند، راهنما همه‌چیز را به رهجو می‌آموزد.

در کنگره ادب را آموزش می‌دهد کسانی که افکار پریشان دارند و در عالم دیگر سیر می‌کنند را بیدار می‌کند و به او یاد می‌دهد چگونه به بهترین نحو احسن در کنار دیگران زندگی کند بدون کشمکش و دعوا. امیر مؤمنان حضرت علی (ع) می‌فرمایند: هرکس به من کلمه‌ای بیاموزد من بنده او هستم.

اول کتاب آسمانی ما بعد از بسم‌الله الرحمن الرحیم آمده است الحمدالله رب‌العالمین، ستایش مخصوصِ پروردگار عالمیان است. سپاسگزاری از کسانی که به آموخته‌اند این چیزها را در کنگره آموزش می‌دهند کسی که بتواند قدردان زحمات هرچند کوچک و ناچیز دیگران باشد، سپاسگزاری از خداوند آنکه به او هستی بخشیده را نیز یاد می‌گیرد.

علم یا دانستن پایان ندارد برای آن زمان تعیین نشده است. کسی که تخصص خود را در یک‌رشته می‌گیرد بازهم خیلی مجهولات در مورد آن موضوع وجود دارد که کشف شود همان‌طور که در شعبه برای رهجویان امتحان در نظر گرفته می‌شود کمک راهنماها هم امتحان می‌دهند. این ضرب‌المثل که اگر آب یک جا بماند می‌گندد مثال بارزی است برای فراگیری علم و آموختن، ما باید در زندگی خود همواره تلاش کنیم برای خود هدف تعیین کنیم و برای  رسیدن به آن‌ها نقشه‌ای عاقلانه طراحی کنیم تا رسیدن به آن را برای ما آسان کند. کسی که در زندگی خود بی‌هدف باشد و در هیچ زمینه‌ای تلاش نکند مانند گوشت فاسدی است که بی‌مصرف است که نه خودش احساس خوبی نسبت به خود دارد نه دیگران.

مربی از رب می‌آید رب یکی از نام‌های خداوند است یکی از صدها اسم خداوند. این طبیعت و این‌همه چیزی که در طبیعت برای یادگرفتن وجود دارد یک منشائی باید داشته باشد همین‌جوری یا به‌صورت طبیعی یا اتفاقی نیست حتی اگر ما وجود آن منشأ را قبول نداشته باشیم و انکار کنیم. دلیل بر این نیست که نباشد. چگونه کودکی که تازه متولدشده می‌داند که باید از سینه مادرش شیر بخورد به‌راستی او مکیدن را از کجا آموخته؟ یا آن حیوانی که قدرت تعقلی ندارد از کجا می‌داند که باردار است و برای تغذیه و رشد سالم فرزندی که در درونش هست باید علف تازه بخورد؟ چه کسی به او آموخته که چگونه وضع حمل کند و خودش فرزندش را به دنیا بیاورد؟ این‌ها کار من شمای نوعی نیست با اندکی تفکر در مورد ساده‌ترین چیزها می‌شود فهمید که این عالم و جهان خالقی دارد که منشأ تمام چیزهایی است که می‌دانیم و نمی‌دانیم.

کودکی که نوپاست چگونه راه رفتن را یاد می‌گیرد چگونه صحبت کردن را می‌آموزد؟ آری جوابش پدر و مادران کودک است. چه کسی به پدر و مادران کودک راه رفتن و حرف زدن را یاد داده به‌یقین آن‌ها هم تحت آموزش مادر و پدر دیگری بوده‌اند مثل حلقه‌های یک زنجیر منتقل می‌شود منشأ این‌ها چه کسی است؟ یکی است که خود همه‌چیز را می‌داند و به بندگانش آموزش می‌دهد کسی که از ازل بوده تا ابد هم خواهد بود.

نگارندههمسفر زهرا رهجوی خانم پریناز از لژیون دوم

تهیه و تنظیمهمسفر بیرانوند و همسفر صالحی

 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نسرین یکشنبه 15 اسفند 1395 10:53
خانم زهرای عزیز خیلی عالی وپرمحتوامطالب رابیان نمودی. برایت آرزوی رهایی ورسیدن به جایگاه بهترینها راخواستارم.
ایرج ورمزیار شنبه 14 اسفند 1395 13:31
خواهرگرامی خسنه نباشید..بسیارعالی بوداستفاده بردم مطالب خوبی بیان فرمودید...تعالیم کنگره مثل یک زنجیره به تعالیم الهی متصل میباشد..خداقوت به وبلاگ نویسان محترم.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic