گزارش روز دوشنبه مورخ 14-1-96
سه شنبه 15 فروردین 1396 ساعت 08:37 | نوشته ‌شده به دست همسفر مرجان | ( نظرات )

این جلسه دومین جلسه از دوره چهل و چهارم کارگاههای آموزشی خصوصی کنگره ۶۰ ویژه همسفران، نمایندگی شادآباد روزهای دوشنبه با استادی خانم فاطمه صالحی و نگهبانی خانم لیلا مراد زاده و دبیری خانم سمیه باقری با دستور جلسه (دانایی، دانایی مؤثر و سواد) رأس ساعت ۱۶ آغاز به کار نمود.


سخنان استاد:

ابتدا خدا را شکر می‌کنم که در این جایگاه هستم و از راهنمای عزیزم خانم پریناز خیلی سپاس گذارم که این فرصت را به من دادند تا خدمت کنم. در درجه اول سال نو را به همه شما عزیزان تبریک میگویم، انشاالله که تعطیلات نوروزی خوبی را پشت سر گذاشته باشید، همه میدانید بهار فصل تغییر و تحول است، فصل باروری است و نشانه‌های خیلی زیادی برای ما دارد، در فصل بهار دستور جلسه دانایی و دانایی مؤثر و سواد قرارگرفته است، اگر من بخواهم تغییر کنم، می‌توانم از بهار الگو بگیرم و تغییر و تحولم را با کسب دانایی در خودم به وجود بیاورم. همان‌طور که میدانید یک درخت وقتی شاخ و برگهای زیادی دارد میوه خوبی نمی‌دهد، برای اینکه خوب رشد کند آن درخت را هرس می‌کنند و شاخ و برگهای اضافی‌اش را می‌زنند تا برای سال بعد میوه بهتری داشته باشد وقتی شاخ و برگهای اضافی روی درخت باشد، نور به درخت خوب نمی‌تابد و به خاطر همین میوه‌های این درخت مرغوب نمی‌شود و اگر همین‌طور ادامه پیدا کند آن درخت خشک می‌شود.

                       

 انسان هم یکسری دانایی‌هایی دارد که در سمت ضد ارزش‌ها رشد می‌کند، خود من قبل از کنگره یکسری دانایی‌هایی داشتم، دانایی هم در سمت ارزش‌ها رشد می‌کند و هم در سمت ضد ارزش‌ها، آن دانایی که در سمت ضد ارزش‌ها رشد کرده باید با شروع فصل جدید همه را هرس کنیم و از بین ببریم که بتوانیم رشد کنیم، یعنی خودمان را برای سال آینده آماده کنیم و تغییر کنیم و آنچه را می‌خواهیم به دست بیاوریم. لحظه سال‌تحویل دعا کردم خدا به من یک بصیرتی بدهد، یک دانایی‌ای بدهد که بتوانم آن نشانه‌هایی که هرروز برای من می‌فرستد و با آن‌ها با من صحبت می‌کند را خیلی بهتر و واضح‌تر ببینم و عملی کنم و احساس می‌کنم این دعای من باعث شد که من امروز در این جلسه استاد باشم و خداوند به من گفت که اگر بخواهی به این دعایت برسی باید حرکت کنی، بدون حرکت هیچ خواسته‌ای عملی نمی‌شود من بدون اینکه بخواهم آموزشی ببینم و تجربه‌ای کسب کنم نمی‌توانم به آن هدفی که می‌خواهم برسم خدا را شکر می‌کنم که نشانه‌هایش را به من نشان داد و من همه تلاشم را می‌کنم که بتوانم دانایی خودم را به دانایی مؤثر تبدیل کنم. همه ما میدانیم همان‌طور که در جزو جهان‌بینی گفته‌شده است همه اطلاعات هستی و جهان روی یک سطح صاف قرار دارد و روی این سطح یک مثلثی وجود دارد که مسائلی که درستی یا نادرستی آن را نمی‌دانیم داخل آن مثلث وجود دارد مسائلی که من میدانم درست است ولی انجامش نمی‌دهم یا میدانم غلط است اما انجامش می‌دهیم داخل این مثلث یک مثلث دیگر ترسیم‌شده که دانایی مؤثر می‌باشد مسائلی هستند که من درستی یا نادرستی‌شان را می‌دانم و اجرایی می‌کنم مسائلی که در مثلث دانایی قرار دارد هیچ ارزشی ندارد تا زمانی که به اجرا درنیاید و من به آن‌ها عمل نکنم هیچ ارزشی برای من ندارد زمانی می‌توانم به هدفم برسم، زمانی می‌توانم آن خواسته‌ای که دارم را اجرا کنم که همه‌چیزهایی که میدانم را اجرایی کنم تا به مرحله عملیاتی برسد. انسانی که داناست تعادل دارد یک نشانه دانایی داشتن تعادل می‌باشد همان‌طور که در کتاب 60 درجه گفته‌شده بوی گل یا چمنی که حقیقی باشد احتیاجی نیست که خودش را نشان بدهد و همین‌طور در مسئله دانایی گفته‌شده کسی که داناست همین‌که در کنار شما بنشیند و صحبت کند شما متوجه دانایی وی می‌شوید و نیازی به گفتن نیست کسانی که دائم از دانایی خود میگویند و فکر می‌کنند همه‌چیز را می‌دانند این کار باعث توقف آن‌ها می‌شود و باعث می‌شود در یک مرحله دانایی متوقف بشوند و همین باعث می‌شود دو ضلع دیگر مثلث دانایی رشد کند و یک ضلع متوقف شود چون اضلاع مثلث دانایی مؤثر باهم برابرند و تفکر و تجربه و آموزش باهم رشد می‌کنند و بزرگ‌ترین اضلاع متساوی‌الاضلاع است. بعدازاین راجع به سواد توضیح داده که هر آدم باسوادی آدم دانایی نیست شاید یک نفر تحصیل‌کرده و به درجه‌ای رسیده باشد اما نمی‌توانیم بگوییم که حتماً به دانایی رسیده است مثلاً کشاورزی که شاید سواد نداشته باشد اما درزمینهٔ کار کشاورزی چنان با عشق و علاقه کار می‌کند و تعادل دارد و می‌تواند خودش وزندگی‌اش را کنترل کند که نشانه دانایی اوست و اینکه دو نوع دانایی داریم دانایی خاص و دانایی عام و دانایی کنگره یک دانایی عام است برای اینکه به ما مهارت زندگی کردن را می‌آموزد به ما یاد می‌دهد چطور با دیگران ارتباط برقرار کنیم چطور خشمگین نباشیم چطور کارهای ضد ارزشی را انجام ندهیم و بدانیم که نباید غیبت و نباید دروغ بگوییم و ...

                       

وقتی در این زمینه دانایی رشد می‌کنیم بهشت را برای خود می‌سازیم انسانی که به آن مرحله از دانایی می‌رسد یعنی به‌فرمان عقل رسیده کسی که غیبت می‌کند مال مردم را می‌خورد و ... یعنی در جهنم زندگی می‌کند و یک جهنمی را برای خودش ساخته دنیایی که پر از استرس و تنش است و هیچ‌وقت آرامش ندارد درنهایت دعا می‌کنم که خداوند به همه ما بصیرت بدهد که بتوانیم همه‌چیزهایی که درست است را اجرا کنیم و خواسته‌های نامعقول را بشناسیم و هیچ‌وقت اجرایی نکنیم و همیشه از دانایی به سمت دانایی مؤثر حرکت کنیم.

ممنونم که به صحبت‌های من گوش دادید.

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
فاطمه الیاسی جمعه 18 فروردین 1396 20:58
خانم فاطمه عزیز عالی بود امیدوارم درتمام مراحل زندگی خوش بدرخشید وبا تشکر از همه وبلاگ نویسان عزیز.
همسفر منیره چهارشنبه 16 فروردین 1396 14:29
خانم فاطمه عزیزم بسیار عالی درخشید
درود برشما
سمانه همسفر داود چهارشنبه 16 فروردین 1396 09:52
بسیار عالی خواهر خوبم فاطمه عزیز ان شاله جایگاههای بالاتر رو تجربه کنی و همیشه حال خوش داشته باشی. خدا قوت به نگهبان و دبیر محترم و وبلاگ نویسان محترم.
همسفر نسیم سه شنبه 15 فروردین 1396 16:18
فاطمه ی عزیزم به ابتدای جلسه نرسیدم ولی از خواندن صحبت هات لذت بردم،بهت تبریک میگم و امیدوارم موفق باشی
لیلای و سمیه ی عزیزم خداقوت
مرجان عزیز ممنون برای زحماتت
ایرج ورمزیار سه شنبه 15 فروردین 1396 10:32
باسلام وعرض خسته نباشید خدمت استادونگهبان ودبیرمحترم...ازمطالب مطرح شده توسط محترم اموزش گرفتم امیدوارم همگی درمسیردانایی موثرگام برداریم تابه ارامش حقیقی برسیم.تشکرازوبلاگ نویسان محترم.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic