صبر یا تحمل؟!
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 ساعت 11:12 | نوشته ‌شده به دست همسفر فریده | ( نظرات )

برای من که فردی عجول و با سرعت عمل بالایی بودم پذیرش کندی مسافرم عذاب آور بود. یک زمانهایی اعتراض می‌کردم و یک زمانهایی راهی جز تحمل و سکوت نداشتم. تحمل و سکوتی که همراه با خشم و از روی اجبار بود و به خاطر تحملی که می‌کردم، خود را فردی صبور  می‌دانستم، غافل از اینکه این عمل من صبوری نبود چرا که در جایی دیگر آستانه تحملم تمام می‌شد و مانند آتشفشانی مهیب فوران می‌کردم.


به نام قدرت مطلق الله

وقتی نیرویی از کم شروع شود و به درجه بالا و بالاتری برسد، نقطه تحمل پیدا می‌کند.

تحمل کردن یعنی شکیبایی و نقطه تحمل، میزان و ظرفیت این شکیبایی را نشان می‌دهد.

انسان‌ها در مرکز دایره‌ای به نام منطقه راحتی قرار دارند. این منطقه، دایره‌ای است که شعاع و بزرگی مشخصی دارد و این بزرگی، بستگی به ظرفیت هر فرد دارد. هرچه منطقه راحتی فرد بزرگتر باشد، نقطه تحمل وی در مسائل بالاتر است و اگر اتفاقی که برای او رخ می‌دهد در داخل این دایره قرار بگیرد به این معنی است که آن فرد توان تحمل و پذیرش آن اتفاق را دارد؛ ولی اگر فراتر از این دایره و خارج از آن باشد، از نقطه تحمل فرد خارج شده و به عنوان مشکل تلقی می‌گردد و فرد را از حالت تعادل خارج کرده و به آشوب می‌کشد.

اگر شخصی بخواهد از دایره راحتی خود خارج گردد، می‌بایست نقطه تحمل خود را افزایش دهد و این افزایش در دو قطب مثبت و منفی است.

افزایش نقطه تحمل در مسائل منفی و ضد ارزشها راحت است. قطعاً یکی از دلایل این راحتی، جذابیت و لذت ضدارزشها و راحت بودن انجام آنهاست؛ که باعث می‌شود فرد به سرعت به نقطه تحمل بالایی در آن ضدارزش برسد.
در مقابل؛ افزایش نقطه تحمل در جهت  مثبت، سخت و دشوار می‌باشد و علت آن این است که خروج از تاریکی و حرکت در مسیر ارزشها، با مقابله نیروهای منفی همراه است و نیاز به تمرین و مداومت و در نظر گرفتن فرآیند زمان دارد. آموزش، تجربه، تفکر و در نهایت افزایش دانایی، کلیدهای رسیدن به نقطه تحمل بالا، در جهت ارزش‌هاست.

همانطور که می دانیم جهان بر پایه اضداد بنا شده است و انسان قادر است هر چیزی را از ضدش بشناسد. یعنی تا سختی نباشد، آرامش درک نمی‌شود، تا تاریکی نباشد روشنایی مفهومی ندارد. نیروهای تخریبی و بازدارنده، یکی از این  اضداد می‌باشند که اگر فرد دچار جهل باشد، حتی اگر بارها در مسئله‌ای تجربه داشته باشد؛ ولی به نتیجه نخواهد رسید و در نهایت توسط همین نیروها نابود خواهد شد. ولی اگر دانایی و آگاهی خود را افزایش دهد و در پی شناخت این نیروها باشد، می‌تواند اضداد را به نیروهای مکمل تبدیل کند و به تکامل برسد و این امر بدست نمی‌آید مگر با سعی و تلاش.

نکته مهم دیگر در نقطه تحمل مربوط به حس‌هاست. حس هم مانند مسائل دیگر مرز و ظرفیت خاصی دارد که اگر از تعادل خود خارج شود انفجار رخ می‌دهد که تخریب و مشکلات فراوانی را به  همراه خواهد داشت و دلیل آن عدم وجود ظرفیت است.

پس؛ نقطه تحمل در تمام ابعاد زندگی وجود دارد و انسان می‌بایست برای هر امری و هر جایگاهی ولو مثبت، خود را به نقطه تحمل آن برساند و ظرفیت آن را در خود بوجود آورد، در غیر اینصورت باعث نابودی خود و دیگران خواهد شد.

برای من که فردی عجول و با سرعت عمل بالایی بودم پذیرش کندی مسافرم عذاب آور بود. یک زمانهایی اعتراض می‌کردم و یک زمانهایی راهی جز تحمل و سکوت نداشتم. تحمل و سکوتی که همراه با خشم و از روی اجبار بود و به خاطر تحملی که می‌کردم، خود را فردی صبور  می‌دانستم، غافل از اینکه این عمل من صبوری نبود چرا که در جایی دیگر آستانه تحملم تمام می‌شد و مانند آتشفشانی مهیب فوران می‌کردم. 

بعد از ورود به کنگره یاد گرفتم که صبر با تحمل کردن فرق می‌کند. با آموزش‌هایی که از وادی نهم گرفتم متوجه شدم که برای تغییر هر چیزی باید تمرین و مداومت داشته باشم و مهمتر اینکه فرآیند زمان را در نظر بگیرم تا به خواسته‌ام برسم.

امروز به لطف خدا و آموزش‌های کنگره و راهنمایی راهنمای پرتلاش و دلسوزم که همواره صبر را برایم یادآور می‌شوند  به نقطه تحمل بالایی در مقوله صبر رسیده‌ام و آرامش فراوانی کسب کرده‌ام.


نگارنده: همسفر الهام قدیری از لژیون یکم

تهیه و تنظیم: همسفر فریده و لیلامی توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سکینه سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 23:36
خانم الهام عزیز بسیار مفید بود،استفاده کردم .خدا قوت .
همسفر فروغ دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:05
تبریک ویژه وخداقوت به سرکار خانم صبا بابت پرورش دادن همچنین رهجوهایی وخداقوت به خانم الهام بابت این مقاله زیبا استفاده نمودم.موفق باشید.
همسفر شمسیان یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 23:33
خانم الهام عزیز بابت حال خوش تان ، بابت آرامشی که بر زندگی تان حکمفرما شده است بی نهایت خوشحالم و برای رهایی مسافرتان دعاگو هستم ، سرافراز وپیروز باشید .
خدا قوت به زحمتکشان وبلاگ
ایرج ورمزیار یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 16:27
خواهرگرامی... بسیارخوب توصیف نمودید دقیقاهمینگونه است تحمل روزی به پایان میرسد اماصبرهمیشگی است وشیرین ومیوه اش شیرین تر...تشکرازوبلاگ نویسان محترم.
ایرج ورمزیار یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 16:23
خواهرگرامی... بسیارخوب توصیف نمودید دقیقا همینگونه است تحمل باصبرمتفاوت است تحمل یک روزی تمام میشود اماشیرین است ومیوه اش شیرین تر...تشکرازوبلاگ نویسان محترم.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات