روزه داری ؛ نقطه ی شروع درك رمضان
دوشنبه 1 خرداد 1396 ساعت 08:00 | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
نقطه شروع برای درک رمضان همین روزه‌داری است و نه گفتن به نفس خوردن و آشامیدن یعنی خودداری و پرهیز از خواسته‌ای حلال و مشروع!


یا حکیم

سلام دوستان فریده هستم یک همسفر:
فرارسیدن ماه مبارک رمضان را به همه عزیزان تبریک عرض می‌کنم و عرض خدا قوت به عزیزانی که هم‌زمان با دستور جلسه الهام از رمضان در جایگاه‌های مختلف مشغول به خدمت هستند؛ امیدوارم این خدمت‌ها سکوی پرتابی باشند تا امسال عمق بیشتری از رمضان را درک کنید و به برکت آن بهترین الهامات را دریافت نمایید.

بنده رمضان‌ها و شب‌های قدر زیادی را تجربه کردم و از همان کودکی شاهد شور و شوق خانواده و اطرافیانم در این ماه بودم و صحبت‌های زیادی را در مورد اهمیت و برکات این ماه می‌شنیدم اما از کنارش به‌سادگی می‌گذشتم.
گاهی به خاطر هیجان و گاهی به خاطر ترس از خداوند و بهشت و جهنم وعده داده‌شده و گاهی برای اجابت شدن خواسته‌ای از جانب خداوند روزه می‌گرفتم اما تنها چیزی که حس می‌کردم ضعف و گرسنگی و تشنگی بود و کمی حس لذت و کامیابی در لحظهٔ افطار!

اما به لطف پروردگار سه سال است با کمک آموزش‌های کنگره و صحبت‌های آقای امین در سی دی بخشش و عقاید بازدارنده و همین‌طور آموزش‌های خانم صبا در خصوص ماه مبارک رمضان، نگاه من نسبت به فرمان‌ها الهی تغییر کرده است و اشتیاق خاصی نسبت به شناخت و درک کلام‌الله و قوانین هدایتگر حضرت حق در وجودم پدیدار شده است.

ابتدا کمی در مورد ماه رمضان تحقیق کردم که ببینم این ماه چه تفاوتی با ماه‌های دیگر دارد که تا این حد موردتوجه اولیاء و بزرگان ماست و توصیه‌های زیادی در این باب داریم؟
 متوجه شدم هر ۵ کتاب آسمانی (قرآن، تورات، انجیل، صحف و زبور) در این ماه بر پیام‌آوران آن‌ها الهام و نازل‌شده و برای هدایت بشر آمده است!
شب‌های قدر هم که همه از ارزش آن باخبر هستند در این ماه است و تمام عبادت‌های واجب و مستحب چند برابر پاداش خواهند داشت؛ حتی نفس کشیدن روزه‌دار که غیرارادی است و خواب او برایش عبادت محسوب می‌شود!
گفته‌شده بود: رمضان ماه قرآن و دعاست و این آداب ظاهری که در این ماه داریم همه برای فراهم کردن زمینهٔ رابطهٔ عبد و رب است که رب توسط قرآن سخن می‌گوید و عبد توسط دعا و راز و نیاز!
در این ماه درب‌های آسمان گشوده می‌شود
و هیچ مانعی از عالم بالا برای ایجاد این رابطه وجود ندارد و اگر رابطه برقرار نمی‌شود همه و همه از سمت عبد است.

از خودم پرسیدم امواج و فرکانس‌ها در این ماه چه فرقی با ماه‌های دیگر دارند و چه اتفاقی در عالم رخ می‌دهد که خداوند بااین‌همه ارفاق درب‌های رحمت را روی بندگانش گشوده و آن‌ها را دعوت به عبادت روزه و عبادات دیگر در این ماه می‌کند و می‌فرماید که شب قدر از هزار ماه برتر است و تلاوت یک سوره برای شما به‌اندازه ختم کامل قرآن محاسبه می‌شود؛ دعوتی که میزبان خود خداوند است و شرکت در این میهمانی واجب؟!

حقیقتاً باعقل جزئی و آگاهی ناچیز امروزم قادر به درک آن نیستم، ولی حتماً یک نقطهٔ شروعی برای رسیدن به درک آن وجود دارد؟
به یاد وادی‌های کنگره ۶۰ افتادم که برای رسیدن به وادی چهاردهم باید ۱۴ وادی طی شود که مبدأ آن وادی اول (با تفکر ساختارها آغاز می‌گردد) است و ما برای درک وادی چهاردهم و رسیدن به آن باید و باید از سیزده وادی عبور کنیم و این راه هیچ میانبری ندارد به عبارتی بهشت را به بها دهند نه به بهانه!

خداوند هم که خود خالق انسان است و بهتر از هر کس و هر چیز بر درون و برون او اشراف دارد برای کمک به درک حقیقت‌هایی که باعث رستگاری ما می‌شود فرامینی را صادر کرده و اجرای آن‌ها را واجب نموده است.
فرمان امر شده برای ماه رمضان روزه گرفتن است و امتناع از خوردن و آشامیدن که در حالت عادی حلال و نیاز انسان است برای ادامه حیات!
پس نقطه شروع برای درک رمضان همین روزه‌داری است و نه گفتن به نفس خوردن و آشامیدن یعنی خودداری و پرهیز از خواسته‌ای حلال و مشروع!
در ادامه با حرکت راه نمایان می‌شود و حقایق ذره‌ذره بر ما آشکار می‌شود.

فرد روزه‌دار کم می‌خورد و کم می‌آشامد؛ درنتیجه کم صحبت می‌کند و بیشتر سکوت می‌کند این آداب موجب می‌شود حکمت پیدا کند و میراث حکمت معرفت است که معرفت هم یقین را از خود به ارث می‌گذارد و ثمرهٔ یقین مقام رضاست!
مقام رضا همان مقامی است که با آن می‌توان حجاب‌ها را برطرف کرد.

پروردگار بنده‌نواز من!
مرا هدایت کن تا تاریکی‌ها و حجاب‌هایی را که مانع شده تا به تو نزدیک‌تر شوم را ببینم و کنار بزنم و هرکجا که دیدی در توان من نیست از فضل و رحمت خودت آن‌ها را از میان بردار تا به تو برسم به سرمنزل توحید...
تو را قسم می‌دهم به محبتی که به امیرالمؤمنین داری ما را از بندگان پرهیزگارت قرار بده!
نگارنده : همسفر فریده رهجوی خانم صبا
تهیه و تنظیم : همسفر مریم و همسفر شمسیان

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
صفورا چهارشنبه 3 خرداد 1396 11:35
سرکار خانم فریده عزیزم بسیار عالی رمضان راتوصیف کردید وامیدوارم خداوند همه مارا هدایت کند تااز تاریکی ها وحجاب هایی را که مانع شده تا به خدا ند نزدیک تر شویم را ببینیم وکنار بزنیم آمین.
مبلاگ نویسان عزیز خداقوت
میلاد کاظمی سه شنبه 2 خرداد 1396 10:32
بسیارعالی،خداقوت
مجتبی سه شنبه 2 خرداد 1396 10:19
سرکار خانم فریده خداقوت بسیار عالی بود. به امید رهایی مسافرتان و رسیدن به حال خوش
سهراب خراسانی سه شنبه 2 خرداد 1396 00:05
خدا قوت سرکار خانم، بسیار زیبا بیان کردید
تشکر از شما و موفق باشید
همسفر سکینه دوشنبه 1 خرداد 1396 23:36
خانم فریده عزیز ،عالی بود .امیدوارم به حق این روزهای مبارک حاجت روا شوی و طعم شیرین رهایی را بچشی.
ایرج ورمزیار دوشنبه 1 خرداد 1396 19:55
خواهرگرامی ..تشکرازمطلب زیبایتان,,, امیدوارم خداوندفرصت درک لحظه لحظه های این این ماه متبرک رابه ماعنایت فرماید.. تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
فاطمه الیاسی دوشنبه 1 خرداد 1396 19:34
فریده جان خیلی عالی بود ان شاءالله همه ما در زمره پرهیزکاران قرار بگیریم و با تشکر از خواهران عزیزی که درسایت فعالیت میکنند.
همسفر فروغ دوشنبه 1 خرداد 1396 12:23
خداقوت به خانم فریده عزیز بابت این دلنوشته زیبا امیدوارم همه ما بتوانیم از برکات این ماه بهره مند شویم.
صدیقه دوشنبه 1 خرداد 1396 11:53
خداقوت به خدمتگزاران سایت،عالی بودخانم فریده عزیز،امیدوارم همه ماازمواهب عظیم این ماه بهرهمندشویم.
سمیه چمانه دوشنبه 1 خرداد 1396 11:26
خانم فریده عزیز عالی بود چقدر زیبا اشاره کردید از کم خوری و کم حرفی تا رسیدن به مقام رضا ،خیلی ارتباط زیبایی از دل این مطلب بیرون کشید،آفرین میگویم به شما برای داشتن این نگاه زیبا و دقیق
خانم فاطمه و مریم موفق باشید
امیررضایی دوشنبه 1 خرداد 1396 08:09
انشالله همگی به گنج عظیم مفاهیم نهفته در رمضان دست یابیم ،خداقوت بسیار عالی
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات