وادی دهم؛وادی اختیار و انتخاب
یکشنبه 28 خرداد 1396 ساعت 14:06 | نوشته ‌شده به دست همسفر فریده | ( نظرات )

آقای مهندس، بعد از گذر از 9 وادی، وادی دهم را بیان می‌کنند، وادی بشیر و نذیر و به بیانی، بیم و امید، رکود جایز نیست و هیچ بهانه‌ای پذیرفته نیست، راه تغییر، تبدیل و ترخیص همواره باز است و درهای رحمت خداوند به روی بنده گشوده است. تفکر، عقل، اختیار و انتخاب به منِ انسان عطاشده است و حس، صوت و نور، مرا همراهی می‌کنند تا من انتخاب کنم، آنچه را که هم صعود است و هم سقوط و این نهایت مهربانی خداوند است، برای احترام به من که خلیفة الله هستم.

یا محیط

شهر به‌یک‌باره به طغیان دچار می‌گردد، امّا نسیم آرام الله پس از چندی در تمامی آبادی‌ها حاکم می‌شود و عظمت و سلامتی بازمی‌آید و شما از آن بهره بیشتری می‌برید.
خداوند بخشنده و مهربان است و یاری‌رسان بندگان خود، در راستای تلاشی که می‌نمایند. دست نعمت و رحمت الهی، بنده‌اش را تنها نمی‌گذارد و بزرگ‌ترین نعمت، اختیار و انتخاب بود که به انسان عطا نمود.
وقتی درهای توبه را گشود و بازگشت را قرارداد، نسیم آرام الله وزیدن گرفت. گذرگاه‌های سخت نهاده شد که با طی مسیر سختی‌ها، رهایی در دشت سبز نمودار شود.

وقتی انسان‌های موفق و شکست‌خورده را دیدم، معنی اختیار و انتخاب را درک کردم. وقتی با بزرگ‌مردی چون آقای مهندس دژاکام و مسیر سبز کنگره آشنا شدم و قدم‌به‌قدم در کتاب عبور از منطقه 60 درجه با ایشان در تجربیاتشان سهیم شدم، خنکای نسیم آرام الهی را درک کردم، این همان سخن استاد امین بود که فرمودند: اگر خواست خداوند و حرکت پدرم نبود اینک ما معنای در کنار خانواده بودن را درک نمی‌کردیم و پدرم از اعتیاد نجات پیدا نمی‌کرد.

وقتی سی‌دی‌ها و نشریات آموزشی را مطالعه کردم و دیدم که بنیان کنگره و استاد جهان‌بینی آقای امین، بیشترین اشاره را به تجربیات و تغییرات و حرکت‌های خوددارند و بیان آن همه فراز و نشیب و تجربه و یافتنِ خود و به رهایی رسیدن در تمامی سطوح را درحرکت و سختی، به دست آوردند، درک کردم که ناامیدی معنا ندارد و بهانه سودی ندارد.
آقای مهندس، بعد از گذر از 9 وادی، وادی دهم را بیان می‌کنند، وادی بشیر و نذیر و به بیانی، بیم و امید، رکود جایز نیست و هیچ بهانه‌ای پذیرفته نیست، راه تغییر، تبدیل و ترخیص همواره باز است و درهای رحمت خداوند به روی بنده گشوده است. تفکر، عقل، اختیار و انتخاب به منِ انسان عطاشده است و حس، صوت و نور، مرا همراهی می‌کنند تا من انتخاب کنم، آنچه را که هم صعود است و هم سقوط و این نهایت مهربانی خداوند است، برای احترام به من که خلیفة الله هستم.

در زندگی خود، همیشه با قاطعیت دربارهٔ تغییرناپذیری سخن می‌گفتم، هرکس هر اخلاقی داشت عوض نمی‌شود، معتاد راه نجاتی ندارد، آدم خسیس، درمان نمی‌شود، دروغ‌گو، دروغ‌گو می‌ماند، ترسو همیشه ترسو است، بی‌سواد، باسواد نمی‌شود، بداخلاق نمی‌تواند خوش‌رفتار شود و... مثال‌های متعددی از تفکرِ رکود و ناامیدی برای خود می‌ساختم که هیچ‌گاه راه تغییر و نجاتی نیست که البته برعکس این موضوع هم در ذهنم بود که آدم‌های خوب همیشه خوب می‌مانند و عاقبت‌به‌خیر هستند، تفکر جاهلانه من این بود که گویی خداوند از اول عده‌ای را موفق و برگزیده و شایسته کرده وعده‌ای را هم شکست‌خورده، بدبخت و بی‌اراده که اصلاً راه نجات و تغییری در سرنوشت آن‌ها نهاده نشده است.
و باز این آموزش‌های الهی کنگره بود که با هر چهارده ثانیه سکوت خود، آرام‌آرام مرا از جهل خود آگاه می‌کرد و به‌سوی خداوندی می‌خواند که وادی دهم و جاری بودن را به من عطا کرد.

آقای مهندس بنیان کنگره و مهندس علم درمان اعتیاد، حال خراب‌ترین افراد، بی تعادل‌ترین مصرف‌کنندگان مواد مخدر که ده‌ها ضد ارزش را یَدَک می‌کشیدند، به همراه خانواده‌هایشان که در این مسیر دست‌کمی از مصرف‌کنندگان نداشتند و ترس، اضطراب و ناامیدی را با خود همراه داشتند، در مکانی مقدس و امن جمع کرد و امید و نوید رهایی از مواد مخدر و حال خرابی از ضد ارزش‌ها را، سر داد و قاطعانه گفتند، می‌شود آنچه دیگران می‌گفتند امکان ندارد و نمی‌شود.

ظاهر و پوشش، تغییر کرد، نظم حکم‌فرما شد، درمان آغاز شد و سلامتی برگشت، چهره‌ها تغییر یافت، رهایی آشکار شد، تغییر و موفقیت تکرار و تکرار شد، کسی که نای حرکت نداشت، ورزشکار و قهرمان ملی شد، راهنما و استاد شدند و انسان‌های همدرد خود را نجات دادند، نویسنده و هنرمند گشتند، پایه‌های مالی و علمی خود و خانواده‌شان را استحکام بخشیدند و این‌ها همان افراد بی‌تعادلی بودند که در توهم روزگار سپری می‌کردند!

به‌راستی چه اتفاقی افتاده بود، این همان نسیم آرام الله بر جسم و جان انسان‌ها بود و این همان چرخهٔ تغییر، تبدیل و ترخیص بود، سیراب شدن از رحمت الهی و این‌ها به‌آسانی به دست نیامدند، تزکیه و پالایش سخت و رنج‌آور است و تغییر، تلاش و صبر می‌طلبد. در یکی از سی‌دی‌های آموزشی از استاد بزرگوار آقای امین سؤال می‌شود که منابع تغییر اندیشه‌های خود را بگویید، ایشان می‌فرمایند؛ کنده شدن پوستم بود! و به این فکر کردم راه خارج شدن از عذاب را پیدا کنم. البته کلام‌الله شریف در من تغییرات زیادی را به وجود آورد، نشریات کنگره، تعالیم راهگشا و کتابهای بزرگان. پس می‌بینیم تغییر صفات به این آسانی نیست، بها و قیمت می‌خواهد، باید آموخت و عمل کرد و بسیار رنج کشید، هرچند بندهٔ فرمان‌بردار از طرف خدا حمایت می‌شود و راه برایش باز می‌شود؛ و من درک کردم که آقای امین با تحمل چه سختی‌هایی و تلاش‌های فراوان، استاد جهان‌بینی شدند و بهشت را به بها دهند، نه بهانه!

بستر آموزش و تجربهٔ مفید، شرایط تغییر و درمان و رسیدن به تعادل را فراهم آورد. در این مسیر فقط پیروزی نبود، شکست هم وجود داشت، اما این‌ها تجاربی بودند که از عمل سالم به دست می‌آمدند و پلی بودند برای ورود به سرزمین موفقیت، نه دریچه‌ای به‌سوی غم و اندوه!
تمام این مسیر در جهت عکس هم وجود دارد، حرکت از جهنم به بهشت و از بهشت به قعر جهنم در هر دو جهت صادق است، هیچ‌وقت، باید و هیچ‌گاه و نمی‌شود، وجود ندارد و این ویژگی اختیار و انتخاب است.
و در تمام این زمینه‌ها تفکر است که پایه‌گذار این حرکت می‌شود، باور سالم یا باور غلط! و ما در کنگره شاهد این تغییر در جهت مثبت، درمان، سلامت، تعادل، تکامل و تعالی هستیم. تفکر سالم که نمودار می‌شود در مسیر تزکیه و پالایش، ایمان که تجلی نور خداوند است، به یاری بندهٔ فرمان‌بردار می‌آید و عمل سالم رخ می‌نماید، حس سالم شکوفا می‌شود و عقل که فرّ ایزدی است به‌فرمان می‌رسد و اینجاست که وادی عشق و محبت ظاهر می‌شود و چون خورشید می‌درخشد و نور و گرمای بلاعوض می‌بخشد و اینجا تبدیل نار به نور، خود را نشان می‌دهد.
و اینک همه‌چیز در کائنات به رحمت الهی سیراب می‌گردد، آنانی که مجذوب رحمت قدرت مطلق می‌شوند به ارتقا می‌رسند، سر به سجدهٔ الله بسیار آسان است، فقط تمنّای دل می‌خواهد.
و به یاد داشته باشم و فراموش نکنم، رنج‌های بنیان کنگره، پدر حسین مهربان و بزرگوارم را که درراه آگاهی و بیداری من متحمل شد و چگونه در منطقهٔ 60 درجه زیر صفر سفر کرد و عبور را انجام داد و وادی‌ها را طی کرد و اینک من راحت دربارهٔ وادی دهم می‌نویسم، آنچه را که پدر حسین تجربه کرد و نقشهٔ عبور هزاران نفر را ترسیم کرد؛ و سهل نمود آن سختی را که دیگران غیرممکن می‌دانستند.
برای وجود مسیر کنگره 60، راه درمان اعتیاد و احیای نیروی انسانی شکر شکر شکر

 

نگارنده:همسفر بیراموند از لژیون یکم

تهیه و تنظیم:همسفر فریده و لیلا


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر مرضیه شنبه 3 تیر 1396 11:11
خانم فاطمه ی عزیز بخاطر قلم زیبایتان تحسینتان می کنم، بسیار عالی و عمیق در مورد وادی نگاشتید و برایتان بهترین ها را از فضل خداوند خواستارم
در مسیر خدمت موفق باشید، انشالله در جایگاه کمک راهنمایی ببینمتان
خانم فریده و لیلای عزیز اجرتان آرامش
همسفر مریم سه شنبه 30 خرداد 1396 04:48
خواهر خوبم خانم فاطمه عزیز ، مثل همیشه از خواندن مطالب شما بسیار لذت بردم بسیار عالی بیان کردید
وبلاگ نویسان گرامی خدا قوت
معصومه کرمی سه شنبه 30 خرداد 1396 01:21
خانم بیرانوند بسیار عالی بیان فرمودید
انرژی مثبت از کلام و حرکت شما کاملا هویداست .برایت بهترین حال خوش رو ارزو دارم
مریم نظری سه شنبه 30 خرداد 1396 00:36
خدا قوت خواهر گلم مثل همیشه عالی بود.
خدا قوت عزیزان گروه وبلاگ
سمیه دوشنبه 29 خرداد 1396 23:08
خواهر خوبم خانم فاطمه بسیار عالی بود و چه خوب وادی های کنگره را در زندگیتان کاربردی کردید لذت بردم خدا قوت. خدا قوت به خدمتگزاران وبلاگ.
مجتبی دوشنبه 29 خرداد 1396 12:37
خداقوت سرکار خانم بیرانوند بسیار عالی بیان نمودید.به امید آنکه در مسیر آموزش ها بتوانیم به ارتقاء و آرامش برسیم.
همسفر فروغ دوشنبه 29 خرداد 1396 11:48
خانم بیرانوند واقعا مثل مقاله های قبل از خواندن مقاله های شما لذت میبرم وبرایم پراز درس است. انشالله قبولی در آزمون کمک راهنمایی.
نسرین دوشنبه 29 خرداد 1396 11:12
خانم فاطمه عزیز ازمطالب زیبا وشیوایتان استفاده نمودم آرزوی بهترینها ورسیدن به جایگاه کمک راهنمایی رابرایت آرزومندم.
همسفر مهدیسا دوشنبه 29 خرداد 1396 03:42
شکر شکر شکر، خانم بیرانوند قلمتان پر برکت و قلبتان هر روز روشنتر، انشالله به زودی شال نارنجی را بر گردنتان ببینیم.
خداقوت
همسفرنجمه دوشنبه 29 خرداد 1396 03:40
خانم بیرانوندعزیزمثل همیشه زیبا،جامع وتأثیرگذاربودواقعالذت بردم واستفاده کردم وامیدوارم نسیم آرام الله برجسم وجان همه سفراولی هابوزدتابه مرحله تغییر،تبدیل وترخیص برسند
معصومه همسفرمسعود دوشنبه 29 خرداد 1396 02:05
خانم بیراوندعالللی بود خداوند به قلمتان برکت بدهد آموزش گرفتم.خدا قوت به گروه وبلاگ
ایرج ورمزیار یکشنبه 28 خرداد 1396 23:35
خواهرگرامی سرکارخانم بیرانوند.. مثل همیشه قلم شماتواناونثرشماشیواوبلیغ واندیشه تان ژرف وعمیق... بسیاربسیاراموزنده بودوفراگیرپیروزوسربلندباشید...
فریدون جنابی یکشنبه 28 خرداد 1396 22:51
بااحترام...بسیار با صبر نوشته شما را ملاحظه نمودم تبریک عرض میکنم قلم شیوایی دارید پایدار باشید ....یاعلی
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic