نقش عقل در زندگی
پنجشنبه 19 بهمن 1396 ساعت 21:00 | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
نقش عقل در زندگی انسان بی نظیر می باشد به طوری که با هیچ چیز دیگر قابل قیاس نیست؛ شناخت خوب از بد، شناخت ارزش ها از ضد ارزش ها، شناخت خداوند و نعمت های او، شناخت حق از باطل و ... در پرتو عقل به دست می آید. حکم عقل را در قالب فرمانده کاملا اجرا کنید.
ابتدای مطلبم را با سخنی از امام رضا (ع) آغاز می نمایم: دوست هر انسان عقل اوست و دشمن او جهل اوست. 
عقل یک موهبت الهی است که آدمی را به سوی حق هدایت می کند و از گمراهی نجات می دهد.
نقش عقل در زندگی انسان بی نظیر می باشد به طوری که با هیچ چیز دیگر قابل قیاس نیست؛ شناخت خوب از بد، شناخت ارزش ها از ضد ارزش ها، شناخت خداوند و نعمت های او، شناخت حق از باطل و ... در پرتو عقل به دست می آید. 
انسان از دو قسمت صور آشکار و صور پنهان تشکیل شده است. 
صور آشکار قسمت هایی را شامل می شود که قابل دیدن است مثل: دست، پا، چشم، مغز و ... و صور پنهان قسمت هایی را شامل می شود که قابل دیدن نیست مثل: حس، نفس، عقل، ذهن، ... .
عقل جزء صور پنهان انسان بشمار می آید وقابل دیدن نیست زیرا جنسش از گوشت، پوست و استخوان نمی باشد. نمی دانیم از چه ساخته شده است . مغز مترجمی برای عقل است و این موضع باعث گمراهی ما می شد و فکر می کردیم  عقل همان مغز است در حالی که مغز فناپذیر است و عقل فناناپذیر  و با مرگ از بین نمی رود. 
عقل، حکم فرمانروای عاقل را دارد که در جسم انسان سکونت دارد و فرمان صادر می کند و تمامی فرمان های او درست و قابل اجرا می باشد. عقل اشتباه نمی کند و فرمان نادرست نمی دهد مگر این که اطلاعات نادرست به او بدهند و یا اگر چنانچه حس آلوده باشد آن زمان فرمان درست صادر نمی شود.
ما آموختیم آنچه تعیین موجودیت می کند در ظاهر وباطن، نفس است و نشانه اش این است که خواسته دارد و این خواسته ها ممکن است معقول باشد و یا نامعقول. پس ذرات تشکیل دهنده ی نفس هستند که خواسته دارند و همه سعی وتلاش خود را می کنند تا به خواسته های خود برسند و در این راه از روش های مختلفی استفاده می کنند که بعضی از روش ها درست و سالم می باشد و بعضی نادرست و ناسالم. عقل در کمال آگاهی و از روی عدالت حکم صادر می کند اما با توجه به این که همه خواسته ها معقول نیست و دانایی عقل محدود، ممکن است عقل فرمان های نادرستی نیز صادر نماید و این امکان ندارد مگر این که خواسته ها  در لباس های مبدل ظاهر شوند، زیرا عقل اگر بداند عملی نادرست و یا شر و بد است قبول نمی کند و اینجاست که نفس، عقل را فریب می دهد پس با توجه به این موضوعات نبردی در درون بر پا می گردد، نیرویی انسان را به سمت بدی سوق می دهد که به یقین نفس اماره است و نیرویی ما را به سمت خوبی رهنمود می نماید که آن عقل است. باید داناییمان را بالا ببریم، آموزش بگیریم و آنها را کاربردی نماییم تا کار عقل را راحت تر نماییم زیرا اگر دانایی ما بالا رود، خواسته ها با هر لباسی وارد شوند، عقل آنها را از هم تشخیص می دهد و آنگاه حکم درست را صادر می نماید. 
می دانیم مثلث دانایی از سه ضلع تفکر، تجربه، آموزش تشکیل شده است و حس در تجربه نقش اصلی را دارد پس اگر حسی آلوده باشد، بسته باشد و یا بیمار باشد، ضلع تجربه رشد نخواهد کرد ودانایی افزایش نخواهد یافت و به یقین انسان دوباره اشتباه خواهد کرد زیرا خواسته های نامعقولش را در لباس های مبدل و ظاهری آراسته و گاهی اوقات هم با وارونه جلوه دادن مسائل و مفاهیم، کاری می کند که عقل اشتباه حکم صادر نماید. این قسمت برای من همسفر و یا تو مسافر به کرات دیده شده است. خواسته هایمان را طوری مطرح می نماییم، طوری سر خودمان را کلاه می گذاریم که، خودمان هم متوجه نمی شویم این ضربه را از کجا خوردیم، باعث می شویم عقل اشتباه حکم صادر کند و دوباره در تاریکی ها فرو می رویم زیرا حس هایمان بسته است و فرمانروایی عقل به دست نفس اماره اداره می شود و این اتفاق در سفر اول زیاد می افتد، خیلی باید مواظب باشیم باید تا زمانی که حس هایمان بسته است و عقل نمی تواند حکم درست صادر نماید از فرامین جناب مهندس و راهنمایانی که تجربه و دانایی را کسب کرده اند اطاعت نماییم تا حس های مان باز شود به درک و تشخیص درست برسیم. وقتی به این مرحله رسیدیم مدام به فرامین عقل گوش فرا دهیم تا به نفس مطمئنه برسیم و همه ما می دانیم نتیجه اجرای فرامین عقل، رسیدن به آرامش و صلح می باشد. صحبت در مورد این موضوع می تواند به اندازه یک کتاب ادامه داشته باشد، که به همین جا بسنده می کنم. 
دعا می کنم همه ما به این آرامش دست پیدا نماییم.

نگارنده : همسفر فاطمه شمسیان رهجوی خانم سمیرا


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرنجمه یکشنبه 22 بهمن 1396 01:45
خانم فاطمه عزیزمثل همیشه کامل وزیباوآموزنده بیان کردیدخداقوت موفق وپیروزباشید.
وبلاگنویسان عزیزاجرتان باایزدمنان
سمانه همسفر داود شنبه 21 بهمن 1396 09:15
خدا قوت خانم فاطمه عزیز بسیار عالی بود .
مریم همسفر مهدی (1) شنبه 21 بهمن 1396 08:36
خدا قوت خانم فاطمه عزیز عالی بود
سپاس از وبلاگ نویسان
فاطمه همسفر توحید جمعه 20 بهمن 1396 18:26
سلام
خداقوت،خدمت خواهر عزیزم ،بسیار زیبا بیان نمودید و جایگاه عقل را به تصویر کشیدید.شوق آموختن و آموزش دیدن در شما نوید یک دانایی موثر و صحیح را می دهد.مبارکتان باد
همسفرشیما پنجشنبه 19 بهمن 1396 23:33
خداقوت بسیارعالی واموزنده بود
مسافر توحید رهجوی لژیون(21) پنجشنبه 19 بهمن 1396 22:26
سلام
خداقوت،به این قلم زیبا، روان ،تاثیر گزار ومفید و خداوند به فهم، درک، عمل و علمتان برکت الهی عطا نماید.آمین
خدا قوت به گروه وبلاگ نویس خانواده
فاضلی از لژیون پنجم پنجشنبه 19 بهمن 1396 21:59
خانم فاطمه بسیار خوب بود خدا قوت
خدا قوت به خدمت گزاران وبلاگ
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات