گوهر عقل ؛ ارزشمندترین نعمت الهی
شنبه 21 بهمن 1396 ساعت 15:00 | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
گوهر عقل ارزشمندترین نعمت الهی برای بشریت است و به واسطه این نعمت بزرگ انسان می تواند خیر را شر؛ هدایت را از ضلالت و نور را از ظلمت تمییز دهد و از خطرات در امان بماند و همچنین از عقل که یک نیروی درونی در انسان هست می‌تواند واقعیت ها را سازماندهی کند.

یا قادر
گوهر عقل ارزشمندترین نعمت الهی برای بشریت است و به واسطه این نعمت بزرگ انسان می تواند خیر را شر؛ هدایت را از ضلالت و نور را از ظلمت تمییز دهد و از خطرات در امان بماند و همچنین از عقل که یک نیروی درونی در انسان هست می‌تواند واقعیت ها را سازماندهی کند.
عقل در مسیر زندگی مانند چراغ اتومبیل است و علاوه بر پرتو افکنی؛ همانند ترمز؛ احساسات تند و سرکش ما را مهار می کند که غلبه بر خواسته های غیرمعقول نفسانی نشان دهنده رشد عقل و کسب استقلال فکری می باشد.
اقسام عقل عبارتند از: عقل نظری؛ عقل عملی
عقل نظری: کار آن درک و شناخت واقعیت هاست و عقل عملی: همان قوه ای است که رفتار آدمی را کنترل می کند و درک بایدها و نبایدها است.
غذای روح همانا عقل و خرد است که روح و قلب ما را آبیاری می کند و کام ما را شیرین و شهدآلود می کند؛ باید بدانیم که اگر نتوانیم بین عقل و خواسته های نفسانی خود تعادل را برقرار کنیم سقوط ما حتمی است.
یک موضوعی که بسیار حائز اهمیت است باید دانست که چیزی مهم تر از باور داشتن؛ عمل و اقدام است که باید در زندگی علاوه بر باور داشتن؛ عمل و اقدام است؛ یعنی باید در زندگی خود هدف داشته باشیم و برای اهداف خود اقدام کنیم و قدم های استوار برای تحقق رویاهایمان و رسیدن به اهداف خود برداریم.
انسان بی شباهت به آب نیست و اگر بخواهیم زنده باشیم و زندگی ببخشیم باید جریان داشته باشیم ؛ باید شجاعت چشیدن گرم و سرد روزگار را داشته باشیم؛ تا باران شویم و بر جهان بیاریم و اگر تحمل سختی ها را نداشته باشیم مثل آب ساکنی می شویم می گندیم.
در این سفر باید برای رسیدن به رهایی توان عقلی و توان حسی خود را بالا ببریم و با این حواس خود آنگاه می توان راه درست و اشتباه را فهمید و زمانی که بدانیم هیچ کسی به اندازه خود ما به خود فکر نمی کنیم از ضدارزش ها دوری می کنیم و به طرف ارزش ها حرکت می کنیم و همان موقع هست که می توانیم ترکیه و پالایش شویم و سفر اولی ها که روزی فکر نمی کردند درمان شوند؛ درست به آن نقطه زیبایی رهایی می رسند.
به روز رسانی فقط برای بازی های نرم افزار و کامپیوتری نیست بلکه گاهی هم انسان باید ذهن و افکارش را به روز رسانی کند و طرز تفکر خود را ارتقاء بدهد و زندگی خود را نو کند و یک (من) تازه از خود بسازد
چیزی که در درمان نیکوتین خود فهمیدم این بود که امید را از دست ندهم و از خواسته ام که رهایی از جهان تاریک نیکوتین بود و حرکت در این سفر به خود هراسی ندهم و هیچ گاه در مسیر درمانم اجازه ندادم که موانع سفر مرا از هدفم دور کند.
پس بدانیم که با نیروی عقل به هر چه بخواهیم میتوانیم دست پیدا کنیم و برای خلق زندگی خود باید عاقلانه تفکر  کرد تا بهترین ها را خلق کنیم.
بیاییم به خود قول دهیم که منتظر نباشیم زندگی به ما معنا دهد؛ بلکه با حرکت خودمان زندگی معنا پیدا خواهد کرد و از قوی ترین بهانه هایمان در مسیر سفرمان هم قوی تر عمل کنیم.

نگارنده : سرکار خانم سمانه راهنمای سیگار


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
رعنا دوشنبه 23 بهمن 1396 10:31
خانم سمانه کمک راهنمای محترم؛سپاس از شما.مقاله جامع و کاملی ارائه نمودید.پایدار باشید.
خانم مریم عزیز؛خداقوت موفق باشید.
همسفر مرضیه یکشنبه 22 بهمن 1396 06:44
خانم سمانه عزیز سپاس از مطلب بسیار خوبتان در مورد عقل، موفق و موید باشید
فاطمه همسفر توحید شنبه 21 بهمن 1396 18:34
سلام
خداقوت بسیار زیبابیان نمودی امیدوارم در جهت بارانی شدن حرکت کنیم
مسافر توحید رهجوی لژیون(21) شنبه 21 بهمن 1396 15:13
سلام
خداقوت،بسیار عالی و جامع نگارش نمودید.
خداوند به علم و عمل و حرکتتان به سمت نور الهی برکت ایزدی اعطا نماید.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic