ظرفیت؛ دانایی
شنبه 19 خرداد 1397 ساعت 11:27 | نوشته ‌شده به دست همسفر لیلا محمد لو | ( نظرات )
ظرفیت یعنی گنجایش و اندازه و درواقع همان نقطه تحمل که با دانایی ارتباط مستقیم دارد و اگر شخصی ظرفیت و نقطه تحمل کاری یا چیزی را نداشته باشد با اندک سختی، از تعادل خارج‌شده و وارد آستانه آشوب می‌شود...

به نام قدرت مطلق الله

دستور جلسات هفتگی کنگره ۶۰، هرکدام از اهمیت خاصی برخوردار هستند که با درک و اجرایی کردن آن‌ها می‌توان به تعادل رسید. دستورجلسه این هفته هم از دستور جلسات مهم هست که شامل سه بخش ظرفیت، مسئولیت و قبله گم کردن است.

در ابتدا نیاز است که تعریفی مختصر در رابطه با هر کلمه داشته باشیم.

ظرفیت؛ یعنی اندازه و گنجایش یا همان نقطه تحمل.

مسئولیت؛ یعنی کاری که به فردی سپرده می‌شود و باید راجع به آن پاسخگو باشد.

قبله گم کردن؛ یعنی گم کردن راه و هدف.

مهم‌ترین بخش این دستورجلسه به ظرفیت برمی‌گردد و درواقع ظرفیت در این دستورجلسه شامل سه حالت است؛

۱- ظرفیت متناسب با مسئولیت محوله باشد که در این حالت نتیجه برقراری تعادل است و فرد در انجام مسئولیتش موفق است و لذت می‌برد.

۲- ظرفیت بیشتر از مسئولیت محوله باشد که در این شرایط چون فرد توانایی‌ها و مهارت‌ها و قابلیت‌های بالایی دارد درنتیجه ارتقا می‌یابد و به جایگاه بالاتری می‌رسد.

۳- ظرفیت کمتر از مسئولیت محوله باشد که در این حالت چون ظرفیت و توانایی و مهارت کمتری نسبت به مسئولیتش دارد درنتیجه دچار انحراف شده و مسیر و هدف را گم می‌کند که همان بی‌تعادلی و قبله گم کردن است که در این دستورجلسه به آن پرداخته می‌شود.

در ابتدا باید بدانیم که همه‌چیز در هستی دارای ظرفیتی تعریف‌شده است جز انسان که خود باید در پی به دست آوردنِ ظرفیت در هر چیزی باشد و این یک امر اکتسابی است.

در تعریف گفتیم که ظرفیت یعنی گنجایش و اندازه و درواقع همان نقطه تحمل که با دانایی ارتباط مستقیم دارد و اگر شخصی ظرفیت و نقطه تحمل کاری یا چیزی را نداشته باشد با اندک سختی، از تعادل خارج‌شده و وارد آستانه آشوب می‌شود و برای خود و دیگران مشکلات عدیده‌ای را به وجود می‌آورد.

هر انسانی در زندگی روزمره خود، در خانواده و جامعه مسئولیت‌هایی را پذیرفته است و این مسئولیت باقدرت همراه است؛ اما ممکن است فرد در جایگاهی قرار بگیرد که بالاتر از ظرفیتش باشد و به دلیل عدم تزکیه و پالایش و عدم ظرفیت دچار غرور و منیت و ... شود و خود را برتر از دیگران بداند و از قدرتش در مسیر ضد ارزش استفاده کند و فراموش نماید که این جایگاه برای خدمت کردن به دیگران است نه حکومت و تسلط بر آن‌ها و در اینجاست که از راه اصلی خود منحرف و در واقع هدف و قبله‌اش را گم‌کرده و در نهایت سقوط می‌کند.

برای در امان بودن از این آفت فرد باید دانایی خود را افزایش دهد تا موانع را شناسایی کند و این افزایش دانایی با آموزش، تجربه و تفکر کردن به دست می‌آید.

کسانی که خوب آموزش می‌بینند و در کنار آن خدمت می‌کنند کم‌کم ظرفیتشان بالا می‌رود. به عبارتی راه صحیح به دست آوردن ظرفیت، آموزش و خدمت است.

بنابراین اگر فرد به دنبال کسب جایگاه‌های بالاتری است می‌بایست با در نظر داشتن سه مؤلفه صبر، زمان و آموزش، ظرفیت خود را افزایش دهد و همیشه باید از مسئولیت‌های کوچک‌تر شروع کرده تا ظرفیتش رشد کند و آماده پذیرش مسئولیت‌های بزرگ‌تر شود.

برای مثال وقتی یک سفر اولی وارد کنگره می‌شود بلافاصله جایگاه‌هایی مثل دیده‌بانی، مرزبانی و ... را به او نمی‌دهند بلکه این فرد با پذیرش مسئولیت جسم و شهر وجودی خود به‌تدریج درمان و رهایی را به دست می‌آورد و سپس با آموزش‌های دیگر مسئولیت‌های کوچک را می‌پذیرد و درنهایت که ظرفیتش افزایش یافت به درجات و جایگاه‌های بالاتر می‌رسد.

یکی از نکات مهم دیگر در افزایش ظرفیت، پیدا کردن پایه توان یا همان نقطه صفر است. اگر کسی نتواند این پایه یا نقطه خود را در هر امری بیابد، همه حرکت‌هایش بی‌نتیجه خواهد ماند و دچار ناامیدی خواهد شد.

یکی از دلایل موفق بودن کنگره در بحث تعادل هم همین است که اول ظرفیت لازم در هر جایگاهی را در فرد ایجاد کرده و سپس به آن‌ها مسئولیتی تفویض می‌کند.

بنابراین با علم به موضوعات مطرح‌شده، اول باید برای هر امری ظرفیت لازم در فرد ایجاد شود تا با رسیدن به ظرفیت لازم قادر باشد خدمتی درست ارائه دهد.

انشاءالله که همه ما بتوانیم با کسب دانایی و افزایش ظرفیت به خدمتگزارانی لایق و شایسته برای پیشبردِ اهدافِ کنگره تبدیل شویم.

 

نگارنده: همسفر الهام از لژیون یکم


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
صغری همسفریوسف لژ یون یازدهم دوشنبه 21 خرداد 1397 12:26
الهام عزیزم خداقوت خیلی عالی بود موفق باشید
مریم همسفر مهدی 1 یکشنبه 20 خرداد 1397 03:33
خواهر خوبم بسیار عالی و آموزنده بیان کردید از شما ممنونم موفق و موید باشید
همسفر فروغ لژیون 5 یکشنبه 20 خرداد 1397 00:02
خانم الهام عزیز بسیار عالی در مورد دستور جلسه قلم را به نگارش در آوردید استفاده نمودم خداقوت به شما وگروه وبلاگ نویسان محترم
محمودمحمودی L8 شنبه 19 خرداد 1397 19:38
سلام خداقوت بابت خدمت صادقانه شما همسفران محترم موفق باشید.
سپاس وخداقوت به گروه وبلاگ خانواده
همسفر فاطمه. شنبه 19 خرداد 1397 17:25
خواهر مهربان و مسئولیت پذیرم خانم الهام عزیز خداقوت و سپاس ، بسیار تا بسیار عالی بیان نمودید. بسیار استفاده کردم ، شما رهجویی هستید که در مسیر آموزش و خدمت به ظرفیت بسیار بالایی دست یافتید و در قبال مسئولیتها برای خدمتگزاری ، سنگ تمام گذاشته اید.
شما دبیری قوی ، و فعال در لژیون
هستید که بسیار عالی و تحسین برانگیز این مسئولیت را عهده دار هستید.
چون با دانایی و خدمت ، توانایی سالم را بدست آوردید.
در وبلاگ لژیون و شعبه بسیار تا بسیار فعال هستید. در خدمت مسئول وبلاگ
لژیون عالی و عالی درخشیدید. و این مسئولیت را به دیگران نیز یاد دادید و در این زمینه به پرورش خدمتگزار پرداختید.
صبورانه و با اصول به این مسئولیت می‌پردازید و مهربانانه در خدمت وبلاگنویسان و یاری آنان هستید. الطاف شما را بیاد دارم و از فضل خداوند سلامتی و توفیق روزافزون برایتان
خواهانم. شما با دانایی و پرورش ظرفیت در وجود خود ، به بهترین نحو خدمت می‌کنید. بسیار برای وجود بابرکتتان
شکرگزارم. اجرتان رهایی، انشاءالله خدمت کمک راهنمایی را تجربه نمایید.
خداقوت و تبریک خدمت راهنمای عزیزم خانم صبای مهربان ، برای رهجویی چون خانم الهام. برقرار و سلامت باشید.

خداقوت خانم لیلا ، خدمتتان پربرکت،
ممنون از زحمات شما در شعبه
لژیونی پربار برایتان آرزومندم.
مسافر توحید شکیبایی شنبه 19 خرداد 1397 15:26
خداقوت و بسیار عالی
ایرج ورمزیار شنبه 19 خرداد 1397 13:59
همسفرگرامی سرکارخانم الهام...خداقوت بسیارعالی بیان نمودید انشالله که همه انسانهابه مرحله ای برسندمه قبل ازپذیرش هرمسؤلیتی ظرفیت پذیرش وتحمل آن مسؤلیت رادرخودبوجودآورندتاباعث نابودی خودودیگران نگردندومسیروهدف یاقبله رابه بیراهه نروندواین میسرنمیشودمگراینکه طبق همان مواردی که مطرح نمودیدیعنی باآموزش وصبروطی نمودن پروسه زمانی....پیروزوسربلندباشید...تشکرازوبلاگ نویسان محترم گروه خانواده..
لیلا محمدلو شنبه 19 خرداد 1397 12:35
خداقوت و سپاس خانم الهام عزیز
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: