خلاصه ای از مقاله اول، کتاب 14 مقاله
سه شنبه 18 دی 1397 ساعت 09:30 | نوشته ‌شده به دست همسفر سمیه باقری | ( نظرات )
درمان به‌صورت کامل ؛
آقای مهندس گفتند: ترک اعتیاد آسان است و منظورشان از ترک کردن؛ یعنی در یک مدت کوتاه می‌توانید قطع مواد کنید و آسان است؛ ولی درمان کامل صورت نمی‌گیرد. درمان کامل اگر سه ضلع مثلث را در نظر بگیریم که جسم و روان و جهان‌بینی به‌موازات هم هر سه آنها باید رشد کند و به تعادل برسد. زمانی که برای درمان جسم و روان لازم است یازده ماه است و در طول یازده ماه بدن مواد شبه افیونی لازم را تولید می‌کند و اختلالات آشکار و پنهان در این مدت حل می‌شود و جهان‌بینی هم که زمانش برای هر شخص متفاوت است.

         
                                         بسم الله الرحمن الرحیم 
سلام دوستان رعنا هستم یک همسفر

مقاله اول در خصوص چگونگی مسئله اعتیاد مطرح‌شده است اینکه به چه شکلی اعتیاد را به‌صورت، صورت‌مسئله مطرح کردند و بخش دیگر تقسیم‌بندی مصرف‌کننده‌ها است. آقای مهندس راجع به اعتیاد، در اولین کنگره پزشکی که در دانشگاه سیستان و بلوچستان در زاهدان بود، این موضوع را مطرح می‌کنند و موردپذیرش هم قرار می‌گیرد. هدفشان از بررسی این مقاله این بود که بگویند در زمان کوتاه، اعتیاد درمان نمی‌شود، ترک ممکن است باشد؛ ولی درمانی که کامل باشد و شخص به تعادل برسد، امکان‌پذیر نیست. ممکن است کسی در کوتاه‌مدت ترک بکند و در آزمایشش هم علائم اعتیاد نباشد؛ ولی ازنظر کنگره ۶۰ درمان واقعی صورت نگرفته است. کنگره ۶۰ این اعتقاد دارد که اعتیاد باعث تخریب سه پارامتر می‌شود جسم، روان، جهان‌بینی.


درروش تحقیقی که خودِ مهندس روی خودشان انجام دادند متوجه شدند که ترک‌هایی که داشتند روی سیستم ضد درد، تخریب ایجاد کرده و در درون بدن ما سیستمی وجود دارد که مواد شبه افیونی تولید می‌کند و هر دو اینها تخریب‌شده است و چون در فاصله طولانی این تخریب‌ها ایجادشده، در زمان کوتاه قابل‌درمان نیست.


زمانی که صورت‌مسئله اعتیاد را بیان می‌کند اول روی جسم صحبت می‌کنند و می‌گویند در قسمت جسم دو نوع تخریب داریم؛ یکی عکس‌العمل‌های آشکار که قابل‌دیدن است ؛مثل پرش پا، عرق کردن، آب‌ریزش بینی و ...اینها عواملی است که اگر ترک بخواهد انجام شود به این شکل خودش را نشان می‌دهد. اگر بخواهیم عکس‌العمل‌های آشکار درمان بشود روش‌های مختلفی است و به‌ظاهر این‌ها درمان می‌شود. 


1- روش استفاده از داروی مناسب است؛ مثل متادون، آمپول، قرص، شربت استفاده می‌شود و بعد از یک یا دو هفته مقدارش کم می‌شود و به‌مرورزمان این عکس‌العمل‌ها کمتر می‌شود.


2- روش سنتی است که با تریاک است و تنتور تریاک یا آب شیره تریاک است. این هم در عرض دو هفته مصرف را کم می‌کنند و علائم آشکار کمتر می‌شود.


3- از طریق طب سوزنی.


4-  کتک زدن، زندانی کردن، بستن یک مصرف‌کننده که هیچ‌کدام از این روش‌ها جواب نداده است.


5- روش دیگر یابویی یا سقوط آزاد می‌گفتند که بستگی به مصرف‌کننده داشت که یک‌دفعه مصرف مواد را قطع می‌کرد و از هیچ دارویی استفاده نمی‌کرد.


 تمام این روش‌ها در زمان کوتاه جواب می‌دهد؛ ولی ازنظر آقای مهندس می‌گویند جسم ممکن است تا حدی درمان شود و روان بعد از یک مدت به‌تناسب جسم، درمان می‌شود؛ ولی تعادل اصلی پیدا نمی‌شود و فرد دوباره بعد از یک مدت می‌تواند به اعتیاد رو بیاورد.


عکس‌العمل‌های پنهان ؛ 

علاوه بر عکس‌العمل‌هایی که دیده می‌شد، عکس‌العمل‌های پنهان هم داریم؛ مثل افسردگی، کم‌حوصلگی، عدم میل به زندگی، ناامیدی و ...این علائم در یک مصرف‌کننده که قطع مواد کرده، هست و همچنان این عکس‌العمل‌ها را دارد. منشأ آن روانی نیست؛ ولی ریشه اش وجود اختلالات به خاطر ضعیف شدن سیستم‌های ضد درد است؛ چون مواد شبه افیونی را تولید نمی‌کند؛ یعنی جسم ما چون خودش آسیب‌دیده و با این ترک ناگهانی بازسازی نشده است و این عکس‌العمل‌ها را در مصرف‌کننده نشان می‌دهد به همین دلیل مهم است. 


چشمه باید خودش جوشش داشته باشد چشمه‌ای که خشک‌شده هر چه قدر در آن آب بریزید جوشش ندارد که دوباره خودش بازدهی داشته باشد؛ مثل سیستم‌های بدن که خشک‌شده و دیگر مواد شبه افیونی را تولید نمی‌کند، این هم خشک‌شده؛ پس باید خود بدن‌ترمیم شود و مواد را تولید کنند. برای ترمیم این سیستم‌های خشک‌شده بدن، یک‌زمانی لازم است که حدود یازده ماه طول می‌کشد که جسم به حالت تعادل برسد و نود درصد ازنظر جسمی به حالت تعادل می‌رسند و بعدازاین که جسم به تعادل برسد روان هم به تعادل می‌رسد؛ اما علاوه بر جسم و روان، مسئله جهان‌بینی فرد مصرف‌کننده است که بستگی به خود شخص دارد و برای هر شخص متفاوت است و زمان خاصی نمی‌توان برای آن در نظر گرفت.


روش‌های درمان برای عکس‌العمل‌های پنهان؛

اگر قطع مواد شود، امکان اینکه فرد به مواد برگردد زیاد است و یک چیز منطقی است و نباید ایراد بگیریم که چرا به سمت مواد برگشته است. اگر کامل مواد را قطع کرد می‌تواند یک داروی مناسب را جایگزین کند و به فاصله زمانی شش تا یازده ماه ، دوز دارو را کم می‌کنیم و به صفر می‌رسانیم و این برای درمان اعتیاد تأثیر دارد و برای مصرف‌کننده‌هایی که تریاک مصرف می‌کنند همین روش را پیشنهاد دادند. کسانی که هروئین تزریق می‌کنند باز می‌توانند مصرف هرویین را از سه روز تا یک هفته قطع کنند و از صد میلی‌گرم تریاک استفاده کنند و پانصد میلی‌گرم در دو وعده استفاده کنند و به‌تدریج این را برای مصرف‌کننده های هرویینی و تزریقی کم کنند. هیچ دارویی مناسب‌تر ارزان‌تر، مفیدتر و کامل‌تر از خود تریاک برای ترک تریاک وجود ندارد.


طرح کلی درمان برای مصرف‌کننده‌ها؛ 

طرحی برای پیشگیری، درمان و مهار اعتیاد را پیشنهاد دادند
. ما باید مثل باتری اتومبیل کارکنیم، باتری اتومبیل باعث می‌شود که از یک نیروی کوچک شروع شود و به یک نیروی بزرگ برسد و موتور ماشین روشن شود، ما هم می‌توانیم این‌طور عمل کنیم .کنگره ۶۰ از خود این نیروها استفاده می‌کند تا به‌صورت آموزش‌هایی که می‌گیرند و اطلاعاتی که به آنها داده می‌شود بتوانند خودشان را اداره کنند و یک انرژی بزرگ‌تری را ایجاد بکنند. در اینجا می‌تواند از راهنماهای کنگره هم استفاده شود که این مسیر را رفته‌اند و حرف آنها به دل می‌نشیند و می‌پذیرند و افرادی که مصرف‌کننده هستند و خواستار درمان هستند، از این افراد استفاده می‌کنند تا آموزش‌ها را بگیرند.


درمان به‌صورت کامل ؛

آقای مهندس گفتند: ترک اعتیاد آسان است و منظورشان از ترک کردن؛ یعنی در یک مدت کوتاه می‌توانید قطع مواد کنید و آسان است؛ ولی درمان کامل صورت نمی‌گیرد. درمان کامل اگر سه ضلع مثلث را در نظر بگیریم که جسم و روان و جهان‌بینی به‌موازات هم هر سه آنها باید رشد کند و به تعادل برسد. زمانی که برای درمان جسم و روان لازم است یازده ماه است و در طول یازده ماه بدن مواد شبه افیونی لازم را تولید می‌کند و اختلالات آشکار و پنهان در این مدت حل می‌شود و جهان‌بینی هم که زمانش برای هر شخص متفاوت است.


مراحل اجرای طرح در سازمان‌ها؛

الآن اعتیاد خیلی زیاد شده است و من در سازمان‌هایی که کار می‌کردم شاید بیست‌وپنج سال پیش این موضوع جرم محسوب می‌شد و افراد را اخراج می‌کردند و زندگی‌هایشان نابود شد؛ اما این پیشنهاد که آقای مهندس دادند اگرچه هنوز در سازمان‌ها به این شکل اجرانشده؛ ولی باز خیلی تغییر کرده‌اند و به چشم مجرم به کسی نگاه نمی‌کنند و به او فرصت می‌دهند تا درمان شود.


آقای مهندس حتی این موضوع را برای سازمان‌ها و ادارات در نظر گرفتند و گفتند که چطور ما اینها را توجیه کنیم که این مسئله را پیشگیری کنیم و راه درمان را به آنها نشان دهیم. اولین موضوعی که گفتند اینکه برای مدیران سازمان‌ها جلسات توجیهی بگذاریم. خیلی مهم است که مدیران یک سازمان نسبت به پرسنل خود این دید را داشته باشند که مصرف‌کننده را به چه چشمی ببیند و یک مصرف‌کننده اگر بداند که مدیرش حمایتش می‌کند برای درمان خود اقدام کند. جلسات سخنرانی برقرار بشود که آنها بتوانند صحبت کنند و پرسش و پاسخ برقرار بشود و به آنها فرصت زمانی یک‌ساله بدهند که به دنبال درمان خود بروند؛ چون به‌هرحال در این یازده ماه آنها کاملاً از کار نمی‌افتند و با روش آقای مهندس هم می‌توانند به کار خود برسند و هم پی گیر درمان خود باشند.


در سازمان‌ها و حتی مدارس پایگاه‌هایی را بگذارند که این مسائل را توضیح بدهند و این مسئله تا حدی پیشگیری شود. خیلی وقت‌ها که دانش آموزان به این مسائل رو می‌آورند؛ چون این مسائل دیده نشده است و اگر بدانند که چه عواقبی دارد به سمتش نمی‌روند. این اطلاعات را می‌توانیم از طریق کتاب، بروشور، جزوه، کاست، سی دی، به مصرف‌کننده‌ها انتقال دهیم.

نگارنده :همسفر رعنا (لژیون یکم) 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر زهرا چهارشنبه 19 دی 1397 01:09
خانم رعنای عزیز ممنون از خلاصه مقاله ای که ارائه نمودید ،در پناه حق موفق و موید باشید
مسافررضاجدیدی،لژیون نوزدهم سه شنبه 18 دی 1397 09:00
خداقوت همسفر گرامی بسیار عالی بود
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic