فلسفه ازدواج
یکشنبه 23 دی 1397 ساعت 14:00 | نوشته ‌شده به دست همسفر فریده | ( نظرات )
یا فاطر

•در كلام الله در سوره روم آمده است؛ از  نشانه هاى اوست كه از جنس خودتان برایتان همسرانى آفرید تا در كنار هم آرامش یابید و در میان شما مودت و رحمت قرار داد، در این نشانه هایى است براى گروهى كه تفكر می كنند! برداشت شما از این آیه چیست؟

سلام دوستان عاطفه هستم همسفر 
قرآن بزرگترین هدایتگر و کتابی است که آیین و راهنمای بهتر زندگی کردن می‌باشد. در این آیه خداوند بزرگ فرموده است که از جنس خودتان همسرانی آفریدم تا در کنار هم آرامش یابید و در میان شما مودت و رحمت قراردادم.
مودت، محبتى است كه در آغاز كار دیده مى شود و در عمل ظاهر مى شود و سبب گرایش دو زوج به هم مى شود؛ اما در ادامه، زمانى كه مسائل و تفاوت ها بروز مى كند و ناتواتى و ضعف بر یكى از زوجین مستولى مى گردد، محبت در عمل ظاهرى، كمرنگ مى شود و دیگر آن شور و اشتیاق اولیه دیده نمى شود؛ اینجا رحمت است كه مى تواند سبب بقاى آن پیوند و كانون خانواده شود.
بر خلاف مودت كه جنبه متقابل دارد، رحمت مى تواند كاملاً یك طرفه و ایثارگرانه باشد و به نظر دقیقاً از این نقطه است كه مسیر  تكاملى در مقوله ازدواج در زندگى زوجین به خصوص آن یكى كه رحمت پیشه كرده آغاز مى گردد. عشق آسان نمود اول ولى افتاد مشكل ها...
و با دیدن این آیه و مبحث رحمت، من به یاد نقش همسفر افتادم و خدا قوت مى گویم به همه همسفرهایى كه با رحمت و بخشش و ایثار خود در حفظ این پیوند و كانون خانواده در حال وسعت دادن به قلب خود هستند و ان شاالله روزى برسد كه این قلب به قدرى بزرگ شود كه خداوند در آن جاى بگیرد و به آن مقامى كه خداوند در این مسیر برایشان در نظر گرفته است برسند كه براى اهل تفكر در این سختى ها نشانه هایى است. 
امیدوارم همه ما اهل تفكر شویم و توفیق درك این نشانه ها را پیدا كنیم!

•بسیارى از جوانان با افكار از پیش ساخته و اندیشه هاى رویایى و فانتزى وارد زندگى زناشویى مى شوند و مى خواهند از راه تصادف و شانس یا یك انتخاب صحیح و یك فردِ به ظاهر ایده آل، زمینه را براى داشتن یك كانون سالم پدید آورند تا حدى كه ضامن آرامش و آسایش آنها تا همیشه باشد!
لطفاً با توجه به تجربیات خود بفرمایید برداشت شما از این جمله چیست؛" یك ازدواج خوب یافتنى نیست؛ بلكه ساختنى است."

سلام دوستان الهام هستم یك همسفر
براى داشتن هر آرزو و هدفى، خواست و طلب كردن قدم اول و اصلى می باشد. طلب كردن فقط به دعا كردن و توكل كردن نیست؛ طلب كردن هم پروسه خودش را دارد. طلب كردن؛ یعنى حركت كردن و در كنارش تسلیمِ تقدیر خداوندى بودن.
طبیعى است كه یك ازدواج خوب هم مقدماتى دارد و هیچ چیزى در این دنیا صددرصد نیست؛ پس رضایت از ازدواج هم بسته به توقعات هر فرد متفاوت است. 
یكسرى مقدمات وجود دارد كه باید قبل از ازدواج به آنها توجه شود و توصیه هایى در این باب در قرآن و خیلى كتب روانشناسى داریم؛ مانند سطح سواد، نوع دیدگاه مذهبى، فرهنگ و رسوم خانوادگى و ... كه هر چه بیشتر به هم نزدیك باشند اصول اولیه بهتر پیش مى رود؛ اما باز هم این تفاهمات تضمین كاملى براى یك ازدواج خوب نیست ؛ چراکه یكسرى اخلاقها در صور پنهان هر فردى وجود دارد كه باید در شرایطِ خاصِ خودش قرار بگیرد تا نِمود پیدا كند و این خود نشان مى دهد كه خیلى مسائل در طى زمان مشخص مى شود و به هیچ وجه قابل پیش بینى نیست و تدبیرهاى اولیه ما صددرصد نمى تواند ضامن شكل گرفتن یك ازدواج خوب باشد.
بعد از ازدواج، تعریف ما از خوشبختى تقریباً تغییر می كند و آنجاست كه صبر و گذشت، نقش اصلى در ساختن یك ازدواج خوب را دارد و همینطور مدارا كردن .
طبق صحبتهاى آقاى مهندس در سى دى كشف، مداراکردن حرف دوم را مى زند. مدارا كردن؛ یعنى با عقیده هر فردى با احترام برخورد كنیم و البته براى تداوم این رابطه صبر و گذشت و مدارا باید كاملاً دو طرفه باشد. 
یك بخشى از ازدواج تقدیر است و یك بخشى از آن هم توسط خود ما ساخته مى شود؛ زیرا خداوند به انسان اختیار داده تا بناى خود را آنطور كه می خواهد بسازد و توصیه هایى كه براى ساختن یك ازدواج خوب هست که شامل عشق ورزیدن، مهربانى، گذشت، صبر، پذیرفتن تفاوتها و مدارا كردن است. 


تهیه و تنظیم: همسفر فریده
عكس: همسفر فریده
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سمانه ۱۷ یکشنبه 23 دی 1397 14:14
خدا قوت به شما راهنمایان عزیز.
بسیار عالی بود.
همسفر نسیم یکشنبه 23 دی 1397 14:06
خداقوت عزیزان استفاده کردم
وبلاگ نویسان محترم خداقوت
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic