ازدواح؛ از مسافر سعید
پنجشنبه 27 دی 1397 ساعت 18:57 | نوشته ‌شده به دست مسافر رضا جدیدی | ( نظرات )

بنابراین در مسئله ازدواج نمی توان کسی را پیدا کرد که کاملا شکل خود شخص باشد البته می شود که هم سنگ باشند و باید کسی را انتخاب کرد که تاحدودی در طراز و لول هم باشند. از سطح سواد و خانواده و غیره، اما نمی توانند کامل مثل هم باشند. مثلا اگر یکی دیپلم بود دیگری لیسانس اشکال ندارد اما این نباشد که یکی دکتر باشد و دیگری اصلا سواد نداشته باشد که این اصلا امکان پذیر نیست.

بنام دوست که هرجا هست از اوست

سلام دوستان سعید هستم مسافر

سپاس ایزد منان را که جهان هستی را بر مبنای اعتدال بنا نمود و انسان را در این دنیای لایزال با مخلوقات گوناگونش، اشرف آنها قرار داد و شب و روز را آفرید تا در روز عالم حرکت کند و تجربه اندوزد و شب را برای آسایش و راحتی انسان آفرید. در بین زیبایی، مهربانترین، حساسترین و لطیف ترین وجود خلق کرد تا در کنار مرد به آرامش روحی و جسمی برسند و بنا کنند جهانی از معرفت و اندیشه و سپاسگزاری از خالق خود ایجاد نماید. بقای از نسل خود که تا بجایی برسند که بجز خدا نبیند و از دامان این فرشته متجسم به معراج پر بکشند. در اصول ازدواج استاد بزرگ مطالبی مبسوط، زیبا، متین و تامل برانگیز بیان کردند که به  مقداری از آن تا حد ادراک خود می پرداریم:

انسان جهان اکبر است و هرچه در مورد آن بگوییم کم است. حال این جهان اکبر آِیا میتوانید بدون هیچ انگیزه ای تکامل یابد و به بهره برسد؟ آیا میتوان به تنهایی با این جهان پر  معما و رمز و راز روبرو شد و با شواید و سختیهایش سرکرد و زیباهایش را دید و شناخت؟ هرگز چنین نخواهد شد، پس نیاز به یک مکمل، یک روح، یک رفیق، یک همدم، و درنتیجه همسر نیاز است که درک کرد تمام آنچه در آسمان هست. و آن کسی نیست جز زن که با بودن او دینمان هم کامل می شود پس باید ازدواج صورت بگیرد.

حال به گفته استاد؛ انسانها در مقابل تزویج با یکدیگر به 3 گروه تقسیم می شوند.

1- گروهی که ازدواج کرده اند و درحال زندگی هستند.

2- گروهی که ازدواج کرده اند ولی به دلایل متاسفانه جدا شده اند.(مرگ زوج، دوری، مالی و........)

3- گروه آخر کسانی که ازدواج نکرده اند و آماده ازدواج می باشند.

اول کسانی که ازدواج کرده اند: در موضوع ازدواج موارد اساسی است که باید آنها را بدانیم و مد نظر قرار دهیم چون زندگی کردن یک هنر است.  درس خواندن، سفر با dst هم هنر هست و انسان باید یک هنرمند باشد تا بتواند زندگی کند و نکات بسایر ریز و مهمی است که می تواند زندگی را بهم بریزد. مثال سد را باید بیاورید، اگر یک سوراخ  یا یک ترک ریز در آن ایجاد شود میشود آن را تعمیر کرد ولی اگر زیاد شد سد خراب می شود و نمی توان جلودار آن شد و با هیچ چیز نمی توان مهارش کرد. یکی از هنرهای عالم هستی اینست که هیچ چیز در دنیا بمانند دیگری نیست. در انسانها، حیوانات، و حتی گیاهان اگر از یک جنس باشند. دو درخت گیلاس میوه هایشان باهم متفاوتند. دو قلوه های همسان که همه چیزشان مثل هم است با هم فرق می کنند، در تمام انسانها اثر انگشتها با یکدیگر فرق می کنند.

بنابراین در مسئله ازدواج نمی توان کسی را پیدا کرد که کاملا شکل خود شخص باشد البته می شود که هم سنگ باشند و باید کسی را انتخاب کرد که تاحدودی در طراز و لول هم باشند. از سطح سواد و خانواده و غیره، اما نمی توانند کامل مثل هم باشند. مثلا اگر یکی دیپلم بود دیگری لیسانس اشکال ندارد اما این نباشد که یکی دکتر باشد و دیگری اصلا سواد نداشته باشد که این اصلا امکان پذیر نیست.

در مورد اشخاصی که ازدواج کرده و یا می خواهند ازدواج کنند  نکاتی هست که باید در نظر بگیرند:

اولین مورد احترام گذاشتن به یکدیگر باید برای هم قائل شوند چه قبل و چه بعد از ازدواج. اصولا آدم مودب باشد و به دیگران احترام بگذارد. شخص بی ادب همیشه در رنج و عذاب است. خیال نکنید که بی ادب یک هنر و قلدری زیباست، نه! بی ادبی در همه جازشت وبد است.

                    از خدا خواهیم توفیق ادب                                             بی ادب محروم ماند از فیض رب

دومین مورد نظافت و مسئله بهداشت و سلامت است که در رابطه زن و مرد بسیار مهم می باشد یکی از اصولی که میتواند زن و مرد را از هم دور کند و زندگیشان را ازهم بپاشد رعایت نکردن نظافت تمیزی و بهداشت شخصی است.

                هست در پس پرده گفتگو من وتو                                          چونکه پرده در افتد نه تومانی و نه من

 یک حجاب و پرده در میان جنس مذکر و مونث است، اگر این پرده بیفتد درگر هیچ تهش نمی ماند. بعضی ها می گویند طرف ما محتاج است هر چه باشد تمیزترین و شیک ترین لباسها و آرایش را در موقع بیرون رفتن دارد و استفاده می کند ولی در خانه کثیف ترین موجود است. پس مسئله حفظ نظافت و بهداشت جدی ترین موضوعی است که همیشه باید مد نظر باشد و البته این با ظاهر سازی فرق می کند مانند کارهای که جدیدا در کشورمان مد شده که با ترزیق بوتاکس به لبها و گونه های خود مثلا خود را زیبا جلوه می دهند، اینها کار هنرپیشگان و کارگردان کافه ها و رستورانهاست و کار یک خانوم جوان محترم نیست که با اضافه کردن مواردی از بیرون به بدن خود بخواهد خود را شکل دیگری نشان دهد و عاقبت خود را بیمار نماید.

آنچه زیباست کلام و بیان توست ،فکر و اندیشه توست.

مسئله بعدی مشارکت در زندگیست. زندگی مشارکت و باهم شریک بودن است. کاری را آقا انجام می دهد و کاری را خانم به مقتضای دانش خود، اینطور نیست که آقا بیرون کار می کند پس همه چیز از آن اوست و مال اوست، اینطور نیست خانم هم به نوبه خود در خانه اساس و شالوده خانواده و زندگی را میگرداند و وسایل راحتی و آسایش خانواده را مهیا می کند. زندگی روابط فی مابین است و روی نقاط مشترک کار کردن است. یک مثلث را درنظر بگیرید، وقتی روی قاعده می آید که روابط فی مابین می باشد، دو ظلع دیگر را مذکر و مونث تشکیل می دهند. مثلا یکی از فسنجان و دیگری از خورشت بادمجان خوشش می آید، یکی از رنگ سبز و دیگری زرد را می پسندد، هرچه این اختلافات کوچک در روابط فی مابین زیاد شود قاعده را افزایش می دهد و ضلع دیگر کشیده می شوند و بصورت یک خط راست در می آیند و از هم دور می شوند و ضلع دیگر. پس باید به نقاط مشترک رسید، در کنگره ما بخاطر نقاط مشترک دور هم جمع شده ایم و بر روی این نقاط مشترک کار می کنیم. اگر بخواهیم در  نقاط غیر مشترک هم کار کنیم در عرض یک هفته کنگره منهدم و از هم می پاشد.

مسئله دیگر تخریب یکدیگر است بخصوص در حضور دیگران و فرزندان، که این می تواند بزرگترین لطمه بر اساس خانواده وارد کند. وقتی که زن و مرد با توهینها و تهمتهای خود به یکدگیر باعث از بین رفتن عزت و صلابت خود می شوند که در برگشت به صورت و چهره خودشان می نشیند. باید توجه دانست که ساختار هستی بگونه ای طرح ریز و ساخته شده که هر کاری انجام دهید عکس العمل آن بخودتان باز خواهد گشت. اگر ناسزا بگوید، سیلی بزنید به چه کسی زده اید مطمئن باشید که جواب آنرا خواهید دید. البته السریع الحساب خداوند خیلی سریع به حساب میرسد و از هر دستی که بدهید از همان دست خواهید گرفت. اگر بخواهی کسی را بهم بریزی اول باید خودت را به هم بریزی.

گاهی اوقات با کوچکترین بحثی حرف طلاق به میان می آید که در نزدیکی خداوند یکی از شنیع ترین کارهاست و قبیح و تابو می باشد، در مزمت آن سوره طلاق نازل گردیده است. متاسفانه خیلی از ارزشها و رسومات قدیم از میان رفته است، در گذشته بزرگتری و کوچکتری بود. اگر خانواده ای بزرگتر و دانایی بود در بیشتر امور بخصوص جدایی زن و مرد پا درمیانی می کرد و با درایت خود مشکل زوجین برطرف می کرد و نمی گذاشت شالوده یک زندگی بهم ریخته و زندگی نابود شود و کودکانی بیگناه از نعمت داشتن پدر و مادر محروم گردند.

مسئله دیگر عنوان می شود بچه دار شدن است و تربیت بچه. در گذشته این امکانات حالا نبود. متاسفانه خانم ها و خانواده چیزهای را در نظر میگیرند که آینده باعث بیماری و ناقص شدن کودکشان می گردد مثلا برای اینکه در روز خاصی فرزندانشان بدنیا بیاید سزارین او را زودتر بدنیا می اورند و به عواقب و نواقصی بعد فرزند خود هیچ توجهی ندارند. یا به بچه خود بخاطر اینکه اندامشان خراب می شود شیر نمیدهند. بقول آقای مهندس بچه های خود را لوس بار نیاوریم و بگذاریم با سختیها و پستی بلندی زندگی آشنا شود و آبدیده گردد.

 حال کسانی که می خواهند ازدواج کنند یا قصد ازدواج دارند باید بدانند که همه چیز در حد کمال نیست و اگر فردی را مورد نظر داشتند اگر تا حدود مطلوب بود، بقیه را خود عمل کنند برای رسیدن به چیزی بهتر، باید از بعضی چیزهای کوچکتر گذشت . در مثلث عشق حس است که جاذبه را می سازد و اگر جاذبه ای نباشد سایه (زیبای و جمال) وجود ندارد کسانی که تمایلی به ازدواج ندارند در آنها جاذبه ای برای ازدواج بوجود نیامده است.

هرگاه حس در فرد ایجاد شود جاذبه نیز بوجود می آید و همچنین حس است که سایه را نیز پایه گذار می کند، باید ازدواج جوانان موقعیت آن را فراهم کرد، امروزه دیگر آن رسومات گذشته نیست که جوانها بتوانند با هم آشنا شوند و در خارج خانواده هم که امکانش نیست، پس آنها چگونه با هم رابطه بر قرار کنند و زمینه ازدواجشان را فراهم کنند؟ پس با کمی آسان گرفتن و راهنمایی درست سر آغاز زیبا برای جوانان بسازیم.

برگرفته شده از سی دی ازدواج آقای مهندس حسین دژاکام

مسافر سعید رهجوی کمک راهنما مرتضی نوری

تایپ: مسافر ابوالفضل ایرانشاهی

 

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر زهرا جمعه 28 دی 1397 00:44
خدا قوت ممنون از مقاله ای که ارائه نمودید و به نکات خوبی اشاره کردید ،خداوند به قلمتان برکت بدهد ،موفق باشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic