خلاصه ای از مقاله سوم کتاب ۱۴ مقاله
سه شنبه 2 بهمن 1397 ساعت 11:00 | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
اعتیاد مسمومیت مزمن نیست بلکه اعتیاد یک جایگزینی مزمن است؛ چون مواد مخدر بیرونی دقیقاً جایگزین سیستم‌های تولید کننده مواد شبه افیونی و سیستم ضد درد بدن(شبه مخدرهای درونی)شده مثل اندورفین، دینورفین وانکفالین و ... و این تعریف که اعتیاد را مسمومیت مزمن دانسته اند، جهانی را گمراه نموده است.

یا علیم
سلام دوستان سهیلا هستم همسفر 
جناب مهندس در کتاب ۱۴ مقاله، در مقاله سوم، در مورد سم نزدایی صحبت کردند و ۱۴ اصل برای شناخت صورت مسئله اعتیاد و روش‌های  درمان آن بیان فرمودند. 
ایشان در سمینار سراسری اعتیاد در آبان ۸۱ شرکت کردند و خودشان را با این عنوان معرفی کردند: من مهندس الکترونیک ویک محقق در رشته الکترونیک بودم و از بد حادثه به اینجا پناه آوردم تا نتیجه سال‌ها تلاش و تحقیقم را در مقوله شناخت اعتیاد و روش درمان آن را با شما در میان بگذارم.
من خود اعتیادم ، من خودِ مواد مخدرم ، من خود کتاب اعتیادم ، من خود ِبیمارم، من دردم و درمانم.
من ۱۷سال مصرف کننده حرفه ای بودم واکنون ۵سال است که از اعتیاد آزاد و رها هستم و هرچه را می گویم تجربه کرده ام و علمی که تجربه شده باشد سندی است بدون نقص.
تجربیاتم را در کتاب ۶۰ درجه زیر صفر منتشر نموده ام که نقاط کور درمان اعتیاد در این کتاب شکافته شده و چگونگی ابداع روش جدید درمان اعتیاد در آن به نگارش در آمده است.
در ۲۱ژوئن سال ۲۰۰۰ طبق اطلاعیهNIDA(سازمان دارویی وابسته به وزارت بهداشت آمریکا)روش درمان تدریجی به عنوان بهترین و کم خطرترین روش، در درمان اعتیاد اعلام گردید و ۱۵ کشور بزرگ جهان آن را تائید نمودند و اکنون هزاران نفر با این روش درمان شدند یا در حال درمان هستند و این دردآور است که در داخل کشورمان هنوز عزیزانی هستند که از این روش اطلاعی ندارند؛ چون من پزشک نیستم .
اکنون دبیر کل کنگره ۶۰ و هیئت مدیره آن هستم و مرکز تحقیقاتی و گروه درمانی کنگره ۶۰ را بنیان نهادم و تمامی روش ها و قوانین آن را به صورت اساسنامه مکتوب نمودم .امروزه کنگره ۶۰ یکی از موفق ترین انواع درمان گروهی در سطح جهان می باشد.
مصرف کننده را مار نگزیده که آنها را سم زدایی کنیم.ماهیت سم و سمی بودن امری نسبی و مواد مخدر برای کسانی که آن را مصرف نمی کنند سم است و حتی کشنده ؛ اما برای فرد مصرف کننده مثل سم عمل نمی کند.
اعتیاد مسمومیت مزمن نیست بلکه اعتیاد یک جایگزینی مزمن است؛ چون مواد مخدر بیرونی دقیقاً جایگزین سیستم‌های تولید کننده مواد شبه افیونی و سیستم ضد درد بدن(شبه مخدرهای درونی)شده مثل اندورفین، دینورفین وانکفالین و ... و این تعریف که اعتیاد را مسمومیت مزمن دانسته اند، جهانی را گمراه نموده است. 
در مسئله سم زدائی، اعتیادِ فرد مصرف کننده را می‌توان با نصف قاشق چایخوری جوهر لیمو در آب حل کرده یا یک کاسه ترشی سم زدایی کرد و اضافه براینکه جسم انسان مصرف کننده خود به خود و سه روزه بقایای مواد مخدر را از بدن خارج می کند؛ ولی بدون توجه به مکانیزم جسم، مواد جایگزین را خارج می کنیم و زلزله ای ۸ ریشتر ی در جسم فرد مصرف کننده به وجود می‌آوریم؛ ولی در تعریف جایگزینی مطرح می شود که مواد مخدر بیرونی، جایگزین مواد شبه افیونی بدن شده و نباید جایگزین به یکباره حذف شود.

۱۴ اصل اساسی در مورد مسئله اعتیاد:

اصل اول؛ مواد مخدر
هر ماده ای که انسان را از حالت تعادل طبیعی خارج نماید، ماده مخدر محسوب می‌شود ؛ یعنی موادی که از سد خونی مغز عبور نموده و جایگزین مخدر طبیعی بدن شده و در سیستم ایکس اختلال ایجاد نماید.

اصل دوم؛ مصرف کننده کیست؟
مصرف کننده فرد بیماری است که دراثر استفاده مکرر از مواد مخدر، در قسمت جسم، روان و جهان بینی او تخریب ایجاد گردیده و از حالت تعادل خارج شده است.

اصل سوم؛ جایگزینی
چون مفهوم سم کاملاً نسبی است، مواد مخدر می تواند برای یک شخص در حکم دارو و برای فرد دیگر مهلک و خطرناک باشد؛ پس در جایگزینی، ماده جایگزین شونده دیگر برای فرد، حکم سم ندارد؛ چرا که عدم مصرف آن باعث عدم تعادل در فرد می شود نه مصرف آن.

اصل چهارم؛روان
مصرف کننده بیمار است؛ اما بیمار روانی نیست؛ چون اختلالات رفتاری فرد مصرف کننده در اثر مصرف یا عدم مصرف مواد مخدر می باشد.

اصل پنجم؛زمان
طول درمان در اکثر مواد مخدرها، تریاک هروئین، الکل و ... در قسمت جسم و راه اندازی سیستم‌های تولید کننده مواد شبه افیونی بدن، حدوداً  ۱۱ ماه است که این ۱۱ ماه در اثر تجربه های مکرر و گوناگون بدست آمده است.

اصل ششم؛ بهترین دارو
بهترین و کامل ترین دارو برای درمان هر گونه اعتیاد، همان مواد مخدر مصرفی فرد مصرف کننده است؛ برای الکل، الکل ،برای تریاک،  تریاک و برای هروئین، تریاک؛ چون هروئین و تریاک هردو از یک خانواده هستند و پایه هر دو مرفین است.

اصل هفتم؛ عکس العمل‌های جسم
به تعادل رسیدن عکس العمل‌های پنهانِ اعتیاد، بار اصلی درمان را در بیماری اعتیاد به عهده دارد و به تعادل رسیدن عکس العمل‌های پنهان، نشانه درمان بیماری اعتیاد است.
در بیماری اعتیاد دو نوع عکس العمل داریم؛ 
عکس العمل آشکار  که شامل اسهال، عطسه، آب ریزش بینی، استخوان درد، بی خوابی و... که طول درمان آن یک تا دو  هفته است.
عکس العمل پنهان که شامل افسردگی، تنبلی، عدم میل به زندگی، ناتوانی و... است.
علت :عدم تعاد

ل در سیستم‌های شبه افیونی بدن
اصل هشتم؛ سم زدایی
قطع سریع مواد مخدر یا سم زدایی باعث شوک مخرب در فرد مصرف کننده می شود که از فاکتورهای غلط در درمان اعتیاد است.

اصل نهم ؛ داروهای روانی یا روان گردان (شیمیایی)
استفاده از داروهای خواب آور و روان گردان یا ضد افسردگی ‌مربوط به بیماران روانی است که نه تنها در درمان اعتیاد کاربردی ندارد بلکه فرآیند درمان را به تعویق انداخته و شخص به مصرف دارو عادت کرده و دوباره به اعتیاد بر می گردد.

اصل دهم؛ گروه بندی مصرف کنندگان 
مصرف کنندگان به سه گروه تقسیم می شوند:
الف- نامزدهای اعتیاد یا مصرف کنندگان تفریحی که شایسته است در مورد آنها پیشگیری به عمل آید.
ب - دوستداران اعتیاد که شایسته است مهار گردند.
ج - مصرف کنندگان خواستار رهایی از اعتیاد که شایسته است درمان شوند.

اصل یازدهم؛ روشهای کلی ترک و درمان اعتیاد
۱-  ترک سقوط آزاد یا قطع سریع مواد
۲- ترک شبه سقوط یا اصطلاحاً سم زدایی
۳- ترک سنتی و کاهش آن در مدت کوتاه حدود ۲۰روز 
۴-  روش درمان تدریجی یا پله ای DST

توضیح اینکه اعتیاد رفتار نیست که آن را ترک نمائیم بلکه یک بیماری است و بیماری ترک ندارد و بایستی درمان شود.

اصل دوازدهم؛ درمان اعتیاد، فوق ترک اعتیاد است و رسیدن به تعادل فوق درمان است.
در طول درمان بایستی بر روی تفکر و جهان‌بینی یا نگرش فرد مصرف کننده کار شود و از حالت افیونی بودن خارج شود تا به تعادل جسمی، تعادل روانی و تعادل جهان بینی برسد .اشخاصی که پس از ترک اعتیاد، به اعتیاد بازگشت می کنند، در اثر عدم تعادل جسم است و اشخاصی که پس از درمان جسم، به اعتیاد بازگشت می نمایند، در اثر عدم تعادل جهان بینی آنهاست.

اصل سیزدهم؛ آگاهی
بزرگترین اصل در پیشگیری، مهار و درمان اعتیاد، آگاهی است.

اصل چهاردهم؛ تخصص
هیچ فرد پزشک یا روانپزشک و یا روانشناس که اعتیاد را به صورت تخصصی نخوانده نمی تواند و نباید مصرف کنندگان را درمان نماید؛ چون یک مصرف کننده الزاماً بیمار روانی نیست.

نگارنده : همسفر سهیلا از لژیون دهم
ویراستاری : همسفر الهام


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
اعظم (7) جمعه 5 بهمن 1397 07:34
خداقوت خانم سهیلا عزیز
همسفر فاطمه چهارشنبه 3 بهمن 1397 07:15
خانم سهیلای عزیز احسنت و خداقوت،
خدمت والایی را پذیرفتید و به انجام رساندید.
ممنون از شما همسفر دانا و توانا
انشاءالله شما را در جایگاه خدمتی والای کمک راهنمایی ببینیم.
از زحمات شما در وبلاگ شعبه سپاسگزارم ، عاشقانه و خالصانه خدمت می‌نمایید،
اجرتان با خداوند مهربان

انشاءالله عزیزان از این مقالات و فرصتهای مطالعه در وبلاگ استفاده نمایند.
آرزوی موفقیت برای عزیزانی که در راه شرکت در آزمون تلاش می‌نمایند ، از خداوند منان خواستاریم.
خداوند یار و یاورتان

خانم مریم عزیز خداوند نگهدارتان ، خدمتتان پربرکت ، اجرتان با خداوند مهربان

احسنت بر عزم والای وبلاگ نویسان که دست در دست یکدیگر مطلبی را آماده نموده ،و در وبلاگ قرار می‌دهند.
طاهره لژیون دهم سه شنبه 2 بهمن 1397 23:53
با عرض سلام خدمت خواهر عزیزم خانم سهیلا،بسیار عالی و در خور تحسین بود،به امید موفقیت های روزافزون شما...ان شاءالله شما رو بزودی در جایگاه کمک راهنمایی ببینم.
رقیه لژیون دهم سه شنبه 2 بهمن 1397 23:21
خداقوت خواهر عزیزم
انشاالله کمک راهنمایی شما.چه بسیار اموزنده بود
عالی بود
همسفرشیمالژیون دهم سه شنبه 2 بهمن 1397 21:51
خداقوت عالی بود
همسفرسمیه( ۱۶) سه شنبه 2 بهمن 1397 16:53
خداقوت خانم سهیلای عزیز عالیییی بود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو