کارگاه آموزشی خصوصی همسفران روزدوشنبه مورخ 97/11/29
سه شنبه 30 بهمن 1397 ساعت 08:57 | نوشته ‌شده به دست همسفر لیلا محمد لو | ( نظرات )

این جلسه سیزدهمین جلسه از دوره چهل و نهم سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره 60، ویژه همسفران نمایندگی شادآباد روزهای دوشنبه در تاریخ 97/11/29 با استادی همسفر لیلا، نگهبانی همسفر پریناز و دبیری همسفر عزیزه با دستور جلسه «وظایف راهنما و رهجو» رأس ساعت 15:30 آغاز به کار نمود.


سخنان استاد:

سلام دوستان لیلا هستم همسفر

خداوند را شاکر و سپاسگزارم که توفیق خدمت در این جایگاه را روزی من کرد، انشاءلله لطف خداوند مثل همیشه شامل حالمان شود و امروز هم جلسه خیلی خوبی داشته باشیم.

دستور جلسهٔ امروز راجع به راهنما و رهجو است. همان‌طور که اغلب ما با روش کنگره ۶۰ آشنایی داریم و میدانیم که فعالیت کنگره ۶۰ بر اساس اصل پذیرفته‌شده کمک فرد رهاشده از دام اعتیاد به فرد در حال مصرف مواد مخدر است امروز در تمام دنیا این اصل به‌عنوان یکی از قوی‌ترین راهبردهای فعالیت در حوزه اعتیاد و درمان آن شناخته می‌شود.

البته کنگره ۶۰ این اصل را ارتقا داده و معتقد است که فرد رهاشده از دام اعتیاد صرفاً به دلیل دانستن تجربه رهایی از اعتیاد نمی‌تواند راهنمای دیگر مصرف‌کنندگان که خواهان رهایی از دام اعتیاد هستند باشد.

برای رسیدن به کمک راهنمایی؛ فرد رهاشده بایستی علاوه بر تجربه اعتیاد و رهایی از آن به درمان قطعی رسیده باشد، آموزش کافی را ببیند و مسلح به علم شناخت کامل صورت‌مسئله اعتیاد باشد ،در آزمون‌های راهنمایی نمره قبولی را کسب کرده و پس از گذراندن مراحل خاص به جایگاه کمک راهنمایی برسد.

همان‌طور که از واژه راهنما برداشت می‌شود؛ راهنما کسی است که راه را نشان می‌دهد و آموزش‌های کنگره را دریافت کرده و به قوانین و حرمت‌های کنگره کاملاً آشنا و مسلط است تجربیات خود را در مقوله اعتیاد در اختیار رهجو می‌گذارد و از اصلی‌ترین خصوصیت راهنما می‌توان عشق به رهجو را عنوان کرد .راهنما باید عاشق خدمت به همنوعان خود برای رهایی از اعتیاد باشد تا بتواند به دیگران کمک کند .

آقای مهندس در سی دی ادیان بیان کردند همان‌طور که دین یک برنامه است و شامل مراسم آیینی و یکسری دستورات است و باید طبق این دو مؤلفه عمل کرد پس کنگره ۶۰ هم یکسری مراسم آیینی و یکسری فرامین و دستورات دارد که برای موفقیت در جایگاه کمک راهنمایی و هم رهجوی خوب بودن باید به این دو، عمل کرد در غیر این صورت تبدیل به افیون کنگره می‌شود این سلسله‌مراتب در کنگره باید رعایت شود. ما همه در هر جایگاهی که هستیم اگر فرمان‌بردار باشیم موفق خواهیم بود.

بخش دوم دستور جلسه وظایف رهجو است درواقع رهجو به شخصی گفته می‌شود که جوینده راه رهایی است، آقای مهندس در مقاله صورت‌مسئله اعتیاد مصرف‌کنندگان مواد مخدر را در قالب یک مثلث به سه گروه نامزدهای اعتیاد، مصرف‌کنندگان خواستار رهایی و مصرف‌کنندگان خواهان اعتیاد تقسیم می‌کنند.

کنگره ۶۰ برای هر گروه راهکار خاص خود را دارد و در این پروسه درمان، مصرف‌کنندگانی موفق هستند که خواهان رهایی باشند پس اولین وظیفه یک رهجو این است که خواهان رهایی باشد از دیگر وظایف رهجو می‌توان به آموزش پذیری اشاره کرد و رهجویی که می‌داند برای چه امری به کنگره می‌آید هدفش را می‌شناسد که شناخت مبدأ و مقصد و هدف کار بسیار مهمی است.

آقای مهندس در کتاب چهارده مقاله در مقاله چهارم به این موضوع پرداختند اینکه ما باید بتوانیم قادر به تشخیص باشیم که مقصد ما کجاست؟ مقصد نقطه‌ای است که به آن می‌رسیم، مسیر کارهایی است که انجام می‌دهیم برنامه و تلاش‌هایی است که می‌کنیم و این مسیر است که ما را به مقصد می‌رساند.

هدف آن کاری است که بعدازآن رسیدن به مقصد می‌خواهید انجام دهید. مثلاً شما مقصدتان رسیدن به جایگاه کمک راهنمایی است هدفتان می‌تواند خدمت یا آموزش باشد پس با مقصد می‌خواهیم به هدف برسیم یا مثال دیگر اینکه چرا به دنبال رهایی هستیم؟ چون احساس می‌کنیم آرامش و صلح به‌وسیله پایان سفر اول در زندگی می‌آید این می‌شود هدف و مقصد نهایی.

پس یک رهجو می‌داند بدون آموزش و یادگیری خبری از درمان و رهایی نیست پس باید فرمان‌بردار و تسلیم آموزش‌های کنگره باشد. وظیفه دیگر رهجو رعایت اصول و قوانین حرمت‌های کنگره ۶۰ است. وظیفه دیگر رهجو خدمت کردن و بازیگر بودن است رهجو باید بداند که خدمت بخشی از پروسه درمان است و از وظایف دیگر او می‌توان به قدردانی و سپاسگزاری اشاره کرد.

یکی از آموزش‌های کنگره ۶۰ شکرگزاری و سپاسگزاری در برابر خالق و مخلوق است و کسی که نسبت به مخلوقین خداوند مراتب سپاسگزاری را بلد نیست و نمی‌داند قطعاً شکر گذاری از خداوند را نیز نیاموخته است.

هرکس در حد توان خودش باید از کنگره حمایت کند و تمام خدمت‌های کنگره به‌صورت رایگان است.

در پایان امیدوارم همه اعضای کنگره ۶۰ در هر جایگاه خدمتی راهنما یا رهجو به‌گونه‌ای عمل کنیم که در ابتدا رهجوی خوبی برای کنگره 60 باشیم و کنگره ۶۰ از ما راضی باشد تا در ادامه رضایت خداوند را هم داشته باشیم زیرا اگر رضایت و اذن خداوند نباشد رسیدن به درمان و رهایی و دیگر مراتب غیرممکن خواهد بود.

 


تهیه گزارش: همسفر سولماز از لژیون 7

عکس: همسفر فریده


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
سولماز فداکار چهارشنبه 1 اسفند 1397 10:36
کمک راهنمای محترم خانم لیلای عزیز و دوست داشتنی سپاس بابت جایگاه استادی و مطالب ارزشمندتان.انشالله به برکت خدمت هایتان زندگی تان هم پر از عشق و محبت بیشمار بشود
همسفر سمانه ۱۷ سه شنبه 30 بهمن 1397 18:00
کمک راهنمای عزیزم خانم لیلا مثل همیشه بسیار عالی بیان نمودید امیدوارم برکات خدمات بی وقفه شما همواره در زندگیتان جاری باشد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic