دانایی یعنی...
دوشنبه 19 فروردین 1398 ساعت 12:00 | نوشته ‌شده به دست همسفر سمیرا | ( نظرات )

دانایی یعنی تشخیص خواسته‌ها در هر شکل و لباسی که باشد. برای اینکه تشخیص درست داشته باشیم نیاز داریم تفکر کنیم و آموزش صحیح بگیریم و از تجربیات درست دیگران استفاده کنیم و بتوانیم این سه مؤلفه را در یک سطح در کنار هم قرار دهیم.

به نام قدرت مطلق

سلام دوستان سهیلا هستم همسفر

اوست آن‌که بر بنده‌اش آیات روشنی فرستاد تا شما را از تاریکی به سمت نور ببرد و خداوند نسبت به شما مهربان و بخشنده است. سوره حدید آیه ۹

دانایی که تقریباً بقیه موجودات از قدرت و پتانسیلی به نام دانایی و فهمیدن برخوردار نیستند؛ و این انسان است که می‌تواند بشناسد، بفهمد و انتخاب کند؛ اما باقی موجودات بر اساس فطرت خود حرکت کرده و نیاز چندانی به ابزاری برای دانایی ندارند.

و اگر بخواهیم فهرستی از ابزارهای اعطایی خداوند به انسان را بشماریم؛ مانند تعلم، تدبر و تعقل که در قران به آن‌ها اشاره‌شده و ابزارهای ابتدایی دیگر هم هستند که خداوند به انسان اعطاء کرده مثل چشم و گوش و... که داده‌ها را به مغز انسان انتقال می‌دهند.

در پیام سردار می‌خوانیم که میزان دانایی به سواد نیست و به تمدن نیست مثل انسان‌ها به لباس پوشیدن نیست بلکه به انسانی اندیشیدن و اندیشه انسانی داشتن است.

ما فهمیدیم که سواد و دانایی دو مقوله جدا و متفاوتی هستند. دانایی تشکیل‌شده از یک مثلث متساوی‌الاضلاع که تجربه، آموزش و تفکر سه ضلع این مثلث تشکیل می‌دهند.

دانایی یعنی تشخیص خواسته‌ها در هر شکل و لباسی که باشد. برای اینکه تشخیص درست داشته باشیم نیاز داریم تفکر کنیم و آموزش صحیح بگیریم و از تجربیات درست دیگران استفاده کنیم و بتوانیم این سه مؤلفه را در یک سطح در کنار هم قرار دهیم.

یعنی نباید فقط روی یک ضلع آن کار کنیم و دو ضلع دیگر را کنار بگذاریم؛ و فقط روی تجربیات خود اضافه کنیم و در این صورت یک مثلث دانایی نامتقارن خواهیم داشت؛ و دانایی مؤثر رشد نامطلوبی خواهد داشت؛ و درنتیجه هم برای خود و دیگران مشکل ایجاد می‌کنیم.

تنها چیزی که مانع رشد دانایی و دانایی مؤثر می‌شود نیروهای بازدارنده هستند.

دانایی مؤثر یعنی اینکه من بتوانم از مرحله تشخیص وارد عمل شوم و بتوانم آنچه میگویم و میدانم حق است را انجام دهم.

مادر کنگره با آموزش‌هایی که می‌گیریم و از تجربیات دیگران استفاده می‌کنیم و درنتیجه با تفکر کردن بر روی مشکلات زندگی و عمل کردن به آنچه آموختیم بر دانایی خود می‌افزاییم و به آرامش و صلح که خداوند وعده کرده می‌رسیم. و اینکه باید بدانیم زندگی خالی از مشکلات و سختی‌ها نیست. و این ما هستیم که باید با اندیشه درست در مقابل آن‌ها بایستیم.

و از این بستر آموزشی که برایمان فراهم‌شده بی‌تفاوت نگذریم و سپاسگزار خداوند باشیم که ما را در چنین جایگاهی قرار داد تا بتوانیم با آموزش‌ها از تاریکی خارج شویم و به سمت نور و روشنایی برویم.

 

نگارنده: همسفر سهیلا از لژیون دهم

عکاس: همسفر فریده 

ویراستار :همسفرلیلا

 

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
چهارشنبه 21 فروردین 1398 21:32
خانم فاطمه مطلبتان خیلی عالی وموثر بود؛خداقوت
وبلاگ نویسان عزیز خداقوت ؛خدمتتان پر برکت
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic