کارگاه آموزشی خصوصی همسفران روز دوشنبه تاریخ 98/1/19
سه شنبه 20 فروردین 1398 ساعت 09:13 | نوشته ‌شده به دست همسفر سمیرا | ( نظرات )
این جلسه چهارمین جلسه از دوره پنجاهم سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره 60، ویژه همسفران نمایندگی شادآباد روزهای دوشنبه در تاریخ 98/1/19با استادی کمک راهنمای محترم همسفر فاطمه  نگهبانی همسفر زهرا و دبیری همسفر ثریا با دستور جلسه «دانایی، دانایی موثر، سواد » رأس ساعت 16 آغاز به کار نمود.

سخنان استاد:

ابتدا خدا را شکر می‌کنم یک‌بار دیگر این جایگاه را تجربه می‌کنم و خیلی خوشحالم و خدای خود را سپاس می‌گویم که خدمت استادی در شعبه در اولین روز از سال جدید را به من عنایت کرد امیدوارم لیاقتش را داشته باشم و بتوانم به‌خوبی از این جایگاه استفاده کنم.

 دستور جلسه امروز دانایی، دانایی مؤثر و سواد است در سی دی محرم آقای امین فرمودند یکی از ویژگی‌هایی که انسان از سایر مخلوقات جدا می‌شود و خداوند این ویژگی را در انسان نهادینه کرده اختیار است و این ویژگی برای انسان بسیار مهم و کاربردی است و هیچ مخلوقی در جهان از این ویژگی برخوردار نیست یعنی ما حتی برای یک حرف زدن ساده باید از این اختیار استفاده کنیم و در ادامه گفتند وقتی ما می‌توانیم از این اختیار استفاده کنیم که علمش را داشته باشیم و در مورد آن آموزش‌دیده باشیم وگرنه این اختیار در ما بی‌فایده خواهد بود.

حالا یک سؤال پیش می‌آید که می‌بینیم افرادی هستند که در جایگاه علمی بالایی قرار دارد لیسانس و فوق‌لیسانس و... که خیلی اشتباهات فاحشی انجام می‌دهند و یا در همین حوزه اعتیاد هم خیلی افراد هستند که در مقطع علمی بالایی قرار دارند دکتر و مهندس استاد و... که علم یا همان سواد را دارند ولی بازمی‌بینیم اختیار خیلی از کارها را که ندارند به کنار، اختیار خودشان را هم ندارند که مثلاً صبح زود بیدار شود.

آقای امین در جزوه جهان‌بینی فرمودند علم تنها کافی نیست ما زمانی می‌توانیم درستی یا نادرستی چیزی را پی ببریم که به حقیقت درستی و نادرستی آن آگاه شویم و بدانیم که مثلاً اگر این راه درست است چرا درست است و اگر آن غلط است چرا غلط است، ما زمانی این موضوع را می‌توانیم بفهمیم که در حیطه یک مثلثی تحت عنوان آموزش تفکر و تجربه کارکنیم که در این مثلث آموزش همین آموزش‌های کنگره و یا علم و همان سواد است و تفکر یعنی فکر کنیم که این راهی که درست است چرا درست است و به حقیقتِ درستی آن راه پی ببریم تا برای ما نهادینه و قابل‌باور شود و بتوانیم آن را قبول و اجرا کنیم و اگر راهی اشتباه است چرا اشتباه است و این، تفکر ما را می‌رساند.

قسمت بعدی ضلع تجربه است یعنی من اگر یک‌راهی را اشتباه رفتم آن را دوباره تکرار نکنم از تجربه درست دیگران استفاده کنم و نگویم که من فرق دارم و یا راه من جور دیگری است روی آن فکر کنیم و از تجربیات افراد دیگر استفاده کنیم وقتی این سه موضوع را انجام دادیم تازه می‌رسیم به‌جایی که می‌توانیم بگوییم دانایی داریم

حال این سؤال پیش می‌آید که بااینکه دانایی دارم چرا باز درست نمی‌شود؟ چرا راه را پیدا نمی‌کنم چرا باز متعادل نیستم؟ در اینجا دوباره آقای امین می‌فرمایند زمانی می‌توانیم از این مثلث استفاده کنیم که هر سه ضلع این مثلث برابر باشند یعنی به همان اندازه که علم دارم به همان اندازه هم تفکر کنم و نگویم من سواد دارم و نیازی به تفکر نیست و یا کسی که سواد ندارد باید فکر کند، بلکه به همان اندازه که علم دارم به همان اندازه تفکر کنم و به همان اندازه هم از تجربیات دیگران استفاده کنم خوب بشنوم و خوب ببینم تا بتوانم این سه ضلع مثلث را خوب به هم تطابق دهم و متعادل کنم وقتی این‌طور شد مرحله دوم پیش می‌آید یعنی می‌توانم اجرا کنم اگر دانایی را داشته باشم ولی اجرایی نکنم اصلاً فایده ندارد و انگار اصلاً آن دانایی را نداشتم و درواقع وقت بیهوده‌ای را صرف کردم پس به اجرا درآوردن دانایی هم خیلی مهم است.

 حال یک سؤال دیگری پیش می‌آید این‌که حالا من دانایی را متوجه شدم که سه ضلع دارد و همین‌طور سعی در اجرا کردن آن‌ها را هم دارم ولی چرا بعضی‌اوقات نمی‌توانم و قدرتش را ندارم آن‌ها را اجرا کنم؟ در اینجا موضوع حس به میان می‌آید یعنی باید حسم خوب باشد وقتی حسم خوب نباشد حتی باران را بدی می‌بینم گاهی حسم خوب است می‌گویم چه صفایی دارد یک شعر هم می‌خوانم و یک روز دیگر می‌گویم دوباره شرشر باران شروع شد پس آن حس باید خوب باشد.

حالا حس چگونه خوب می‌شود؟ حس زمانی خوب می‌شود که من از ضد ارزش‌هایی که دارم دوری‌کنم یعنی اگر کمک راهنما بگوید این سی دی را گوش کن حست خوب شود بگویم چشم وقتی بگوید سی دی را بنویس بگویم چشم آنجاست که حسم خوب می‌شود چون کمک راهنما آن راه را رفته یا آن خواهر لژیونی را که حالش خوب است و به دانایی رسیده و حسش خوب است برگردم ببینم چرا حسش خوب است به خاطر اینکه او تسلیم است و درونش پالایش‌شده پس نتیجه می‌گیریم اگر حس خوب نباشد دانایی به درد من نمی‌خورد مؤثر که نمی‌شود به کنار، اصلاً خود دانایی هم به دردم نمی‌خورد اگر دانایی هم نباشد سوادی هم که خوانده‌ام به دردم نمی‌خورد و کلاً آن کنگره آمدنم هم به درد نمی‌خورد.

تجربه‌ای که خودم به دست آوردم نگاه می‌کردم ببینم چه کسانی حالشان خوب است و به حرف‌ها نگاه نمی‌کردم به اعمال نگاه می‌کردم نگاه می‌کردم چه‌کار می‌کند که حالشان خوب شده و راه را تشخیص می‌دهند بعد می‌دیدم آن‌ها دانایی که به دست آورده‌اند مؤثرش کردند! امیدوارم همه اعضای کنگره ازجمله خودم به دانایی و دانایی مؤثر برسیمعکاس: همسفر فریده 
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر فاطمه چهارشنبه 21 فروردین 1398 14:16
خیلی خیلی آموختم. سپاسگزارم از شما کمک راهنمای محترم خانم فاطمه. عالی بود. برای من بار آموزشی بالایی داشت.
تجربه به تنهایی کافی نیست، باید در کنارش سواد هم باشد. تفکر هم باشد. کسی که در یک زمینه تجربی کار می کند و در این قسمت مهارت دارد چقدر خوب می شود اگر سوادش را در آن زمینه نیز بالا ببرد.مطمئنا موفق تر خواهد بود.
داریم تحصیل کرده های بی سواد.
پزشکان بی سواد و ... و دلیل بی سوادیشان نامتعادل بودنشان است و دلیل نامتعادل بودن نرسیدن به دانایی موثر است.بی سواد است انسانی که تمام کتب دنیا را خوانده باشد اما به دانایی موثر نرسیده باشد.
امیدوارم خداوند یاریمان کند تا به سوی تعالی قدم برداریم.
سپاس از خانم فریده و راهنمای عزیزم خانم سمیرا.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic