کارگاه آموزشی خصوصی همسفران روزدوشنبه مورخ 98/1/26
سه شنبه 27 فروردین 1398 ساعت 09:36 | نوشته ‌شده به دست همسفر لیلا محمد لو | ( نظرات )

این جلسه پنجمین جلسه از دوره پنجاهم سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره 60، ویژه همسفران نمایندگی شادآباد روزهای دوشنبه در تاریخ 98/1/26 با استادی همسفر لیلا، نگهبانی همسفر زهرا و دبیری همسفر ثریا با دستور جلسه «وادی هشتم و تأثیر آن روی من» رأس ساعت 16 آغاز به کار نمود.

 

سخنان استاد:

سلام دوستان لیلا هستم یک همسفر

در ابتدا خدای خود را شکر می‌کنم که بعد از مدت‌ها دوباره توانستم در این جایگاه و در خدمت شما عزیزان باشم. امیدوارم با هم بتوانیم جلسه خوبی را برگزار کنیم و از تجربیات همدیگر استفاده کنیم.

دستور جلسه وادی هشتم هست؛ با حرکت راه نمایان می‌شود. ظاهر این دستور جلسه همین‌طور که نگاه می‌کنی خیلی روان و ساده است. ولی در عین سادگی‌اش خیلی وادی پرمحتوایی است. این وادی به ما چه می‌گوید؟

این وادی به ما می‌گوید؛ وقتی‌که برمی‌گردیم از آغاز روز الست، وقتی‌که ما هنوز به دنیا پا نگذاشته بودیم. خداوند همه ساکنین را جمع می‌کند از همه می‌خواهد که پیمان ببندند که آیا من فرمانروای شما هستم؟ آیا از دستورات من پیروی می‌کنید؟

همه ما بله می‌گوییم، به‌جز شیطان که سرپیچی می‌کند و می‌گوید: من خودم چون قدرتمندم و از انسان بالاتر هستم، خودم می‌خواهم دستور بدهم و فرمان روا باشم.

خداوند او را ترد می‌کند، ولی اجازه می‌دهد تا روز قیامت فعالیت کند. شیطان آنجا با خودش وعده می‌بندد که حتماً سر راه انسان در دنیا قرار خواهد گرفت و او را از راه‌هایی که می‌خواهد به‌طرف خوبی‌ها ببرد سر راش قرار بگیرم و مشکل‌ساز بشوم. باعث می‌شوم که سرپیچی کند.

موقعی که همهٔ ما به زمین آمدیم. خداوند دو راه را در پیش راه ما گذاشت. یکی راه ارزش‌ها و یکی هم راه شیطانی قرار داد.

راه ارزش‌ها که راه خوبی‌ها و راه تقواست. ما باید در این راه بتوانیم کوشش کنیم و به از همان‌جا که انشعاب یافته‌ایم برگردیم. ولیکن این راه راهی که ما باید مراقب باشیم گول شیطان را نخوریم. راه ضد ارزشی‌ها هم سر راه ما هست و ممکن است ما به بیراه برویم و برای اینکه بخواهیم به بیراه کشیده نشویم و دست‌پرورده شیطان نشویم حتماً ما باید از تزکیه و پالایش خودمان استفاده کنیم.

خودمان را چه جوری تصفیه کنیم؟

کنگره ۶۰ را در نظر بگیریم که ما الآن ۷ وادی پشت سر گذاشتیم تا به وادی هشتم رسیدیم. در ۷ وادی اول از ما می‌خواهد که تفکر داشته باشیم و در کل این ۷ وادی هم مثلث دانایی را ما داریم که در همه مسائلمان به دردمان می‌خورد، به کارمان می‌آید.

اگر ما بخواهیم راهی را انتخاب بکنیم اول باید فکر کنیم ببینیم واقعاً آن راه را من می‌خواهم چه جوری طی کنم؟ اول من چی می‌خواهم، هدفم را مشخص کنم. وقتی‌که هدفم مشخص شد فهمیدم می‌خواهم چه‌کار کنم. مثلاً می‌خواهم درس بخوانم، می‌خواهم ازدواج کنم، می‌خواهم خانه بخرم، می‌خواهم وارد کنگره بشوم. هر کاری که می‌خواهم انجام دهم اول باید تفکر کنم و هدفم که معلوم شد می‌خواهم به چی برسم به کدام مقصد برسم؛ شروع می‌کنم به آن هدفم دامن می‌زنم و خواسته‌ام را قوی می‌کنم و با تمام وجودم در پی آن هدفم می‌روم. مثل آدمی که تشنه آب است و مدت‌ها تشنگی به دنبال آب می‌گردد.

دنبال هدفم می‌روم و در این مسیر ممکن است که به بیراه بروم ممکن است هزاران راه در روبروی من باشد. شاید من را به چپ بکشاند شاید به راست بکشاند. چپ همان راه شیطانی، راست همان راه خدایی و الهی است.

من باید سعی کنم که به راه شیطانی نروم و در مسیر ارزش‌ها قدم بردارم تا به آن هدفم که هست برسم.

همین‌طور این وادی می‌خواهد مشخص کند وقتی‌که ما هدفمان واقعاً مشخص شد مثلاً من می‌خواهم کنگره بیایم. این کنگره‌ای که می‌آیم، من چی می‌خواهم؟ آیا خواست من رهایی است؟ آیا من همین‌طوری می‌آیم، وقتم را بگذرانم و تلف بکنم.

وقتی‌که من می‌بینم هدفم واقعاً رهایی هست باید اول از خدمت شروع کنم. خدمت کردن خوبی‌اش این است که آدم را در مسیر ارزش‌ها قرار می‌دهد و دررسیدن به خواسته‌اش واقعاً کمک می‌کند.

این خدمت کردن هم می‌تواند از یک جارو کردن تا حتی یک مشارکت کردن شروع شود.

موقعی که ما می‌خواهیم مشارکت کنیم ممکن است ترس به سراغمان بیاید ترس هم مانع آموزش گرفتن می‌شود.

بهتر است که این ترس را کنار بگذاریم و در وادی هم گفته‌شده است که حرکت کن و با حرکت راه نمایان می‌شود که ترس نکن، پروا نکن. حرکت کن تا مسیر خودبه‌خود به دستت می‌آید.

با خدمت می‌توانیم آموزش‌ها را خوب بگیریم و در مسیر ارزش‌ها قرار بگیریم و به آن خواسته و مقصد اصلی دست پیدا کنیم.

در مورد آموزش‌ها، همان‌طور که در وادی گفته‌شده که در این مسیر قرار گرفتید ممکن است دوستانی هم در کنار شما قرار بگیرند که مسیرتان را معلوم کنند یا کمک کنند و این دقیقاً همان کمک راهنما هستند.

خوب است که ما در کنگره قرار می‌گیریم، حرف راهنمایمان را گوش کنیم، هر چی تکلیف میگویند گوش کنیم تا اینکه به رهایی برسیم.

در وادی هشتم می‌گوید وقتی راهت معلوم شد یا اینکه نظر و هدفی داریم و موقعی که هدفمان مشخص شد ما باید در آن مسیر حتماً حرکت کنیم و به آن مسیرمان خوب فکر کنیم و به مقصدی که می‌خواهیم برسیم.

به چی می‌خواهم برسم مثلاً می‌خواهم به دکترا برسم یا حتی یک غذای ساده درست کنم و به آن غذایی که می‌خواهم برسم. هدفم کاملاً معلوم شد آن‌وقت راه کم‌کم مشخص می‌شود و ان‌شاءالله به صلح و آرامش و راستی برسیم.

در پایان این وادی از پیمان گفته است. پیمان هم به‌صورت داوطلبانه هست و هیچ اجباری نیست و هرکسی می‌تواند پیمان ببندد و از راهنمای خود اجازه می‌گیرید اگر راهنما انجام نداده باشد از مقام بالاتر اجازه می‌گیرد.

باخدای خود خلوت می‌کنی و کارهای ضد ارزشی که تابه‌حال انجام داده‌ای را همه را به یاد می‌آوری و همه آن‌ها را از بین می‌بری. استغفار می‌شوی، یک‌جورهایی انگار توبه می‌کنی و سعی می‌کنی از این به بعد آن‌ها را تکرار نکنی و هر چی که خواست و آرزو داری به زبان می‌آوری و بین خود و خدای خود در نظر می‌گیری و به سمت آرزو و خواسته‌ات حرکت می‌کنی تا خداوند هم در مسیر کمکت می‌کند که به این خواسته برسی.

بازهم یکی از حرکت‌های مهم که می‌توانیم در کنگره اشاره‌کنیم همان خدمت کردن است که با تزکیه و پالایش می‌توانیم به این خدمت‌ها برسیم. کارهای ضد ارزشی و ترس را کنار بگذاریم.

امیدوارم همه ما بتوانیم در مسیر کنگره به آنجایی که هدفمان رهایی و رسیدن به آرامش، صلح، عشق، دوستی و محبت است برسیم.

 


تهیه گزارش: همسفر نجیمه از لژیون چهاردهم

عکس: همسفرفریده


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نوشین چهارشنبه 28 فروردین 1398 12:26
با سپاس از خانم لیلا بابت تهیه و ارسال این گزارش خوب و کامل .
نوشین چهارشنبه 28 فروردین 1398 12:25
جایگاه استادی را به شما تیریک می گویم و تقارن آن را با تشکیل لژیون مبارک می دانم و برایتان بهترینها را آرزو دارم و امیدوارم لژیون پرباری را در ادامه داشته باشید و همیشه در حال حرکت و خدمت به مخلوقات خداوند باشید .
مریم همسفر محمدازلژیون دوازده سه شنبه 27 فروردین 1398 14:22
خدا قوت خانم لیلای عزیز،بسیار عالی بود ومثل همیشه خوب درخشیدید،دوست عزیزم شما از چهره هایی هستید که در کنگره در بارور شدن بذر امیدم موثر بودید،بسیار دوستان دارم.
وهزاران بار جایگاه کمک راهنمایی مبارکتان باد به حق که این جایگاه شایسته ی شماست .به امید خدا که در این جایگاه موفقیت روز افزون داشته باشید،وبرکات آن در زندگی شخصیتان جاری،وروشنی راهت نوید بخش گل هایی به همنوعانت باشد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic