دوری از یادگیری با معرکه گیری به قلم مسافر مسعود
پنجشنبه 16 آبان 1398 ساعت 06:02 | نوشته ‌شده به دست مسافر موسی یوسفی | ( نظرات )
کسی که دنبال معرکه‌گیری است از یادگیری و آموزش دور می‌ماند و برعکس کسی که درست آموزش‌دیده باشد برای فرار از خطاها و معایب خود دست به معرکه گرفتن نمی‌زند.


سلام دوستان مسعود هستم یک مسافر

معرکه‌گیری یعنی چه؟ زمانی که شخصی خطایی مرتکب می‌شود و با بهانه‌های مختلف و یا متشنج کردن جو و عوض کردن موضوع از خطا و عیب خود می گذرد و ضعف خود را می‌پوشاند.

یادگیری چیست؟ هرگونه آموزش و یا آموختن فوت‌وفن یا قواعد و قوانین و آداب و اُصول هر چیزی و یا کاری و یا هر موضوع و مسئله‌ای را یادگرفتن و یا یادگیری گویند که این یادگیری فضایی بزرگ را در بر خواهد گرفت و در مورد تمام مسائل و موضوعات صِدق می‌نماید.

 اما رابطه یادگیری و معرکه‌گیری:

به نظر من انسان زمانی که در آموزش و یادگیری مسائل کمبودی دارد به‌ واسطه همین نقص دچار خطا یا اشتباهی می‌شود و دست به معرکه‌گیری می‌زند و سعی به‌ عوض کردن موضوع می‌کند تا عیب و خطای خود را پنهان سازد که این معرکه گرفتن‌ها در شرایط مختلف به شکل‌های مختلف است.

مثلاً بعضی سعی به ایجاد تشنج و شلوغ کردن جو و یا کولی‌بازی درآوردن و به رُخ کشیدن اشتباهات و مشکلات گذشته طرف مقابل سعی بر این دارند که از پذیرفتن اشتباه و خطای خود فرار کنند، به‌طور مثال دیده‌اید به کسی مثلاً تذکر ساده‌ای می‌دهید که مثلاً در فلان جمع چرا فلان حرف را به من زدی با آن حرف تو به من توهین شد و من زیر سؤال رفتم یک‌دفعه‌ای می‌بینید که سر شما دادوفریاد راه می‌اندازد که تو خودت اصلاً درست حرف زدن را بلد هستی که از حرف زدن من ایراد می‌گیری؟ یادت نمی‌آید که فلان وقت در فلان جا بافلان شخص تو خودت چگونه صحبت کردی؟ و با این معرکه گرفتن موضوع را عوض می‌کند تا اشتباه خودش را گردن نگیرد.

بعضی هم با وارونه نشان دادن و یا تفسیر غلط از مسائل و موضوعات و جبهه گرفتن در مقابل آن‌ها از خطاهای خود سرباز می‌دهند برای مثال فرض کنید من وارد کنگره شده‌ام ولی درست حرکت نمی‌کنم و به آموزش‌های کنگره توجهی نمی‌کنم و به همین خاطر به سفر خود لطمه وارد می‌کنم و بعد قیافه حق‌به‌جانب می گیرم و می گویم که راهنمایم درست به من آموزش نداد یا رفتارش تند بود و باعث شد از کنگره و آموزش‌های کنگره 60 فاصله بگیرم و یا مطالبی که در کنگره آموزش داده می‌شود درست و کاربردی نیست و نمی‌خواهم قبول کنم که خودم مرتکب اشتباه شدم و با نافرمانی کردن و به کار نگرفتن آموزش‌های کنگره مرتکب خطا شده‌ام و یا می‌گویم خانواده‌ام مرا خوب همراهی نکرده‌اند یا این‌جور بهانه‌گیری‌های مختلف و غیره...

ولی به نظر من تمام این‌ها سررشته از یک موضوع دارند و آن‌هم عدم آگاهی و آموزش درست می‌باشد چون اگر ما درست آموزش گرفته باشیم کمتر خطا می‌کنیم و کمتر دچار اشتباه می‌شویم و اگر زمانی اشتباهی هم از ما سر بزند می‌دانیم باید آن را قبول کنیم و دنبال راه‌حلی برای آن باشیم تا آن را جبران نمائیم و یا اگر به خاطر آن اشتباه‌ها به کسی صدمه‌ای زده باشیم از او عذرخواهی کنیم و سعی نمی‌کنیم که با معرکه‌گیری از آن فرار کنیم تا خطای خود را گردن نگیریم.

پس برداشت من از رابطه یادگیری و معرکه‌گیری این است: کسی که دنبال معرکه‌گیری است از یادگیری و آموزش دور می‌ماند و برعکس کسی که درست آموزش‌دیده باشد برای فرار از خطاها و معایب خود دست به معرکه گرفتن نمی‌زند.

 

نویسنده: مسافر مسعود رمضانی ره‌جوی کمک راهنما محمدعلی هاشمی

نگارنده: مسافر موسی

عکس: مسافر رضا

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مهدی شنبه 18 آبان 1398 12:49
مرسی از مطالبتون
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic