وادی‌ها كلید قفل‌های زنگ‌زده ما هستند
پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399 ساعت 20:50 | نوشته ‌شده به دست مسافر رضا جدیدی | ( نظرات )
وادی ها کلید قفل های زنگ زده هستند

سلام دوستان محمد هستم یک مسافر

در باب وادی هشتم و تأثیر آن روی من

وقتی به وادی هشتم رجوع کردم و به بازخوانی مطالب آن پرداختم، لذتی بی‌حدوحصر تمام وجودم را دربگرفت. بارها و بارها متن این وادی را خوانده بودم؛ اما این بار با توفیق ظاهراً اجباری که نصیبم شد، حظ دیگری بردم و یک‌بار دیگر دریافتم که وقوع هیچ اتفاقی نمی‌تواند تصادفی باشد.

وادی‌ها كلید قفل‌های زنگ‌زده ما هستند، چون قبلاً همه ما فقط قفل می‌زدیم.وقتی در غفلت باشیم، خیلی از كارهای ما در جهت قفل زدن می‌شود و وادی‌ها كلید آن است. وادی 5 ما را به حركت رهنمون می‌كند، وادی 6 به ما فرماندهی عقل را در همه امور گوشزد می‌كند. وادی 7 یافتن راه و حركت در مسیر آن را بیان می‌كند و وادی 8 به ما می‌گوید كه اگر برداشتت صحیح است، حركت كن، آنگاه راه خودبه‌خود نمایان می‌شود.

انتخاب راه کنگره 60، شاید در ابتدا، آخرین راه من برای نجات زندگی‌ام بود؛ زندگی‌ای که در آستانه اضمحلال قرار داشت و من ناامیدانه در جستجوی یافتن راه نجات خودم در وهله اول و بعد زندگی‌ام، به آسمان می‌نگریستم و به‌صراحت بگویم که دیدن حتی کورسویی کوچک برایم محال می‌نمود!

بااین‌حال، رحمت پروردگار نصیبم شد و بعد از ورود به مکان مقدس کنگره و بعد از اطمینان از روش درمانی آن، مشتاقانه مسیری را طی نمودم که به‌زعم من، شاید شتاب شگفت‌انگیز عقربه‌های ساعت، فراتر از ثانیه و دقیقه‌ها، گذر چندساله حضورم را نقش بستند.

در کنگره 60 با لمس ریسمان الهی، ترس و تعلل، لحظه‌ای ذهنم را درگیر نساخت و با حصول اطمینان از مسیر درستی که انتخاب کرده‌ام، باوجود همه مشکلات و موانع، حرکت خود را ادامه دادم؛ زیرا دیگر می‌دانستم که در مقابل نیروی ترس، عاملی به نام ایمان وجود دارد و هرگز نباید فراموش کنم که در تقابل این دونیرو، ایمان می‌تواند پیروز باشد، منوط به اینکه با سلاح تفکر سازنده و صبر و استقامت و سایر مؤلفه‌های مطرح‌شده در مباحث آموزشی، تجهیز شده باشم.

در همین مکان مقدس بود که دریافتم شیطان به «زیباترین شکل و قالب» همیشه در کمین است، آن‌هم با بهره‌گیری از پیچیده‌ترین امکاناتی که معمار هستی و نیستی در اختیارش قرار داده است؛ اما این اصل مهم را هم مدنظر خود قرار داده بودم که:

 

گر مرد رهی میان خون باید رفت

از پای افتاده سرنگون باید رفت

 تو پای‌به‌راه در نه و هیچ مپرس

خود را بگویدت که چون باید رفت

 

خوشبختانه با آموزش‌های هوشمندانه کنگره 60 فهمیدم که هدف چیست و برای تحقق این رویکرد، می‌بایست با تمام وجود، انگیزه‌ام را قوی کنم تا همین عامل، باعث ایجاد تحرک شود. استفاده از منابع آموزشی کنگره و بهره‌گیری از سخنان استاد بزرگوارم ؛  به من آموخته بود که برای جامه عمل پوشاندن رؤیاهایم، این قدم‌های کوچک من است که روزی مرا به هدف و آرمان‌هایم خواهند رساند.

هدف من، ملموس و مشخص بود: «رسیدن به رهایی؛ رهایی از چنگال‌ مخوف اعتیاد که مرا  اسیر خودساخته بود و نیز رسیدن به آرامش و آسایش». در طی مسیر، گاهی با چندین راه برخورد می‌کردم؛ اما به لطف خداوند و با آموزش‌هایی که از راهنمایم دریافت می‌داشتم، توانستم راه و مسیر اصلی را به فراموشی نسپارم.

گفته می‌شود مسیر زندگی ، یعنی زندگی انسان مسیر است ، محل سیر است ، جای حرکت است ، جای سکون و توقف نیست ، اگر جای توقف بود که دیگر مسیر نبود . بنابراین انسان در طول زندگی دائماً در حال حرکت است و هیچ نقطه‌ای وجود ندارد که انسان بگوید مسیر زندگی من تمام شد و به پایان رسید و من باید بایستم . چنین جایی در زندگی انسان هرگز وجود ندارد . حتی بعد از انتقال از این دنیا به دنیاهای بعد ، انسان یعنی زندگی وزندگی یعنی حرکت. چه در این دنیا و چه در حلقه‌های دیگر و این داستان تا ابدالدهر ادامه خواهد داشت و هیچ‌کس نمی‌تواند آن را متوقف کند و یا بخواهد به زندگی خود پایان دهد . خداوند چنین برنامه و نرم‌افزاری را در خلقت انسان طراحی نکرده است . حتی کسانی که خودکشی می‌کنند ، به زندگی خود پایان نداده‌اند ، فقط جای زندگی خود راکمی تغییر می‌دهند ، البته با همان مشکلات قبلی که بیشتر هم می‌شود . در هر حلقه‌ای که چشمان ما بسته می‌شود ، درجایی دیگر و در حلقه‌ای دیگر چشمان ما باز می‌شود .

بسیاری اوقات ، ما در مسیر خود  می‌ایستیم ، با این بهانه که راه مشخص نیست . می‌خواهیم تمام راه را ابتدابه‌ساکن ببینیم و خوب برانداز کنیم و بعد حرکت کنیم . غافل از اینکه این اتفاق برای هیچ‌کس روی نمی‌دهد . خیلی وقت‌ها ساعت‌ها و روزها و هفته‌ها و ماه‌ها فکر می‌کنیم ، اما حرکت نمی‌کنیم . تفکر بسیار خوب است اهمیت آن را همه ما می‌دانیم . اما جایی هست که دیگر باید حرکت کرد و تفکر به‌تنهایی راه به‌جایی نمی‌برد . کشتی در ساحل ، امن است اما برای این ساخته نشده است .

همواره باید فرمان‌بردار بود باید فرمان‌ها قدرت مطلق را اجرا نمود؛انسان برحسب داشتن قدرت اختیار کامل هم می‌تواند راه فسق و فجور و کینه... و هم راه تقوا و ارزش و محبت.

را بپیماید،او براثر نقض فرمان به زمین هدایت شد تا عملاً اثبات نماید که چه قدر حاضر است از اشتباه خود برگردد و به مسیر ارزش آید و باید مشخص شود که کدام‌یک در عمل و حرکت بر پیمان خود استوارتر هستیم.راه همان هست که زمانی از آن خارج گشته‌ایم باید ذره‌ذره و قدم‌به‌قدم برزن به برزن نگاه حتی شهر به شهر پیش رفت تا مسیر آشناتر گردد.

در قسمتی از وادی آمده که درک ،آموزش و آگاهی در نقطه یا شما باقی می‌ماند این مرا به یاد این پیام می‌اندازد که "آنگاه‌که هر یادی جز خداوند در تو جاری شود همه آنچه از یاد برده‌ای به یاد خواهی آورد با عشق و محبتی محکم‌تر از هر نوع که باشد."

وقتی به گذشته فکر می‌کنم و عملکرد کنونی‌ام را مورد ارزیابی قرار می‌دهم، می‌بینم که خسارت‌های زیادی را به خود، خانواده و جامعه‌ام وارد ساخته‌ بودم و این به‌واسطه مسیر اشتباهی بود که ناآگاهانه طی می‌کردم.

کنگره 60 به من آموخت که می‌توانم با بخشیدن خود، بخشی از خسارت‌ها را جبران کنم؛ می‌توانم با کسب آرامش روانی، گامی در جهت اصلاح محیط پیرامونم بردارم؛ می‌توانم با خودباوری و پذیرفتن نقش سازنده‌ای که در سایه آرامش و احساس امنیت خاطر در من پدید آمده است، درصدد جبران گذشته‌ها برآیم.

من می‌توانم با آموزش‌های کنگره، «انسانی» زندگی کنم و از ودیعه ارزشمند خداوند یعنی «حیات» برخوردار شوم؛ کافی است قوانین الهی را بشناسم و از خرد جهانی پیروی و وجودم را از مهر و محبت الهی آکنده کنم.

نویسنده : مسافر محمد رهجوی کمک راهنما ایرج ورمزیار

تهیه و تنظیم: مسافر رضا جدیدی


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic